.
.
.

هشدار سیستانی نسبت به منحرف کردن اعتراضات عراق توسط زیان‌دیدگان از اصلاحات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق جمعه ۲۸ اوت نسبت به انحراف تظاهرات علیه فساد در این کشور و دادن بهانه به دست زیان دیدگان از اصلاحات اخیر، هشدار داد.

به گزارش رسانه‌های عراقی، عبدالمهدی الکربلائی نماینده سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه کربلا گفت: «پیروزی در نبرد اصلاحات نیازمند آن است که سیاستمداران خواسته‌های مردم در نیاز به خدمات، مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی را درک کرده و گام‌هایی اساسی برای کسب اعتماد شهروندان بردارند.»

آیت‌الله سیستانی از سیستمداران عراقی خواست به شهروندان نشان دهند که در روند اصلاحی جدی هستند و نیت‌هایشان صادقانه است. او در این زمینه یادآور شد: «شهروندان پیشتر وعده‌هایی را تجربه کردند که هیچ حاصلی از آن‌ها عایدشان نشد.»

این مرجع شیعه در عراق همچنین خطاب به تظاهر کنندگان گفت: «خواسته‌های خود را با عنواینی اصیل و حقیقی حمل کنند و به کسی اجازه ندهند آن‌ها را منحرف کند تا بهانه به دست مخالفان در کمین نشسته این حرکت مردمی و آسیب دیدگان از آن ندهند.» اما اشاره واضحی به این انحراف و یا شعارهایی که بهانه ساز است نکرده است.

روز جمعه همچون جمعه‌های چند هفته گذشته، هزاران تظاهرکننده عراقی در حمایت از اصلاحات حیدر العبادی نخست وزیر عراق و همچنین خواست مبارزه با فساد، به خیابان‌ها سرازیر شدند.

آغاز تظاهرات اعتراض به وضعیت بد خدماتی در عراق به ویژه برق‌رسانی در گرمای طاقت فرسای تابستان، بود. تظاهرکنندگان بخش‌های بسیاری از حکومت را متهم به فساد می‌کنند.

پس از آن حیدر العبادی بسته‌هایی اصلاحی به اجرا گذاشت که شامل لغو برخی پست‌های حکومتی، کوچک کردن دولت و تحقیق با بسیاری از مسئولان در زمینه مفاسد اقتصادی می‌شود.

این اصلاحات العبادی که از حمایت مرجعیت عالی شیعه در عراق روبرو شد، مورد استقبال تظاهرکنندگان عراقی هم قرار گرفت.