.
.
.

غرق بیش از ۲۰۰ پناهجو در آب‌های لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

غرق شدن بیش از ۲۰۰ تن از پناهجویان در آب‌های مدیترانه روبروی سواحل لیبی، آخرین قسمت از سریال ادامه دار بحران آوارگان است که با تنش‌های خاورمیایه، جنگ‌های داخلی و تنش‌های موجود در آن به ویژه در سوریه، این منطقه را به بحرانی انسانی نزدیک کرده است.

روز پنجشنبه ۲۷ اوت لنج حامل بیش از ۴۰۰ پناهجو، سواحل زواره لیبی را ترک کرد و ساعاتی بعد غرق شد.

زواره منطقه‌ای که قاچاقیان انسان از آن به عنوان نقطه مبدأ انتقال مهاجران از آفریقا یا سوریه به ایتالیا استفاده می‌کنند. عامل کمک کننده به آن‌ها نیز خلأ امنیتی در لیبی است؛ کشوری که هم اکنون دو دولت رقیب دارد و ده‌ها گروه شبه‌نظامی در آن فعالیت می‌کنند.

در نبود کشتی‌هایی مختص نیروهای دریایی، مسئولان لیبیایی با استفاده از کشتی‌ها و قایق‌های ماهیگیری، عملیات نجات را آغاز کردند.

آن‌ها موفق شدند ۱۹۸ تن را نجات دهند. در مقابل ۱۰۵ جنازه را از آب بیرون کشیدند و بیش از ۱۰۰ نفر همچنان ناپدید هستند که تعداد زیادی از آنها کودک هستند.

جنازه‌ها در کیسه‌های نارنجی رنگ بر روی ساحل قرار داده شدند.

پیش از این پلیس اتریش از پیدا شدن جنازه ۷۱ پناهجو در کامیونی در یکی از اتوبان‌های این کشور خبر داده بود. چند نفر در مجارستان در ارتباط با این ماجرا بازداشت شدند.

این‌ها آخرین حوادث منجر به مرگ مهاجران نیست و با توجه به شرایط موجود، به نظر نمی‌رسد آخرین آن‌ها باشد. روزانه از ترکیه صدها نفر از راه دریا، سعی می‌کنند خود را به یونان برسانند. تا کنون صدها نفر هم در سواحل لیبی و ایتالیا غرق شده‌اند.

شمار زیاد آوارگان، برای اروپا بحران ایجاد کرده؛ مساله‌ای که باعث شده است هزاران آواره در اوضاعی بسیار بد و دشوار و با ترس از افتادن به دست نیروهای امنیتی، در مکان‌هایی نامناسب روزها و شب‌های خود را سپری کنند.

به نظر می‌رسد تا زمان حل نشدن بحران‌های خاورمیانه در صدر آن بحران خونین سوریه، اوضاع آوارگان به همین صورت باقی خواهد ماند.