.
.
.

تندروهای آسیای مرکزی؛ منبع بشری جدید داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تندروهای آسیای مرکزی از کشورهای قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و قرقیزستان برای پیوستن به گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، یکی پس از دیگری سفر خود را به سوریه آغاز کردند.

گروه داعش مناطق هدف برای جذب نیرو را به خارج از خاورمیانه و به مناطق آسیا منتقل کرده است. این گروه از احساس سرکوب در میان قومیت‌های مسلمان و اوضاع بد اقتصادی، سوء استفاده کرده است؛ مساله‌ای که زمینه پیوستن شهروندان این کشورها به میدان‌های نبرد و در دست گرفتن پست‌های فرماندهی توسط آن‌ها را مهیا کرد.

برپایه پژوهشی که مرکز بین‌المللی خشونت سیاسی و تحقیقات تروریسم انجام داده، صدها تن از تندروهای ازبک و دیگر شهروندان کشورهای شرق آسیا و قفقاز همچون قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، (و نیز داغستان و جمهوری چچن) به عراق و سوریه رفته‌اند.

این پژوهش افزوده است که گروه داعش محل‌های هدف برای جذب نیرو را به دلیل تنگناهای ایجاد شده توسط حملات ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، تغییر داده است.

داعش از وضعیت اقتصادی نامناسب و احساس سرکوب نزد مسلمانان این کشورها، استفاده می‌کند.

بنا بر این پژوهش، شبه‌نظامیان خارجی، واحدهای فرماندهی مستقلی وابسته به گروه داعش تشکیل داده‌اند.

برخی از آن‌ها که به گروه «النصره» شاخه القاعده در سوریه پیوسته‌اند نیز دو گردان «توحید و جهاد» و «الامام البخاری» را تشکیل داده‌اند.

گردان «الامام البخاری» یکی از برجسته‌ترین گردان‌های شبه‌نظامیان از آسیای مرکزی در سوریه و عراق است. این گردان را ازبک‌ها در سال ۲۰۱۳ در سوریه تشکیل دادند. اما گردان «توحید و جهاد» یکی از تشکیلات وابسته به «القاعده» است که در سال ۲۰۱۴ توسط شبه‌نظامیانی از آسیای مرکزی تشکیل شد.

این پژوهش نسبت به توسعه نگران کننده این شبکه‌های تروریستی هشدار داده و خواستار تسریع در یافتن راه حلی برای این مساله به ویژه در سایه ادامه خشونت‌ها در سوریه و عراق شده است.