.
.
.

مذاکرات مسقط..کودتاچیان پیشنهاد دولت یمن را رد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن به گفتگوی خود با هیات نمایندگان حوثی و صالح مخلوع در مسقط، پایتخت پادشاهی عمان ادامه می دهد. به گزارش منابع یمنی، کودتاچیان طرح دولت یمن را نپذیرفته اند. این طرح از سوی دولت یمن و پیش از سفر نماینده سازمان ملل به مسقط به او ارائه شده بود.

این گفتگوها در زمانی صورت می گیرد که مقاومت مردمی و ارتش ملی یمن به نزدیکی شهر صنعا، پایتخت یمن رسیده‌اند، و نیروی هوایی ائتلاف عربی مواضع شورشیان را بشدت بمباران می کند.

به گزارش منابع یمنی، ولد الشیخ احمد در سفر به مسقط حامل طرح دولت یمن بود. این طرح با طرح ارائه شده از سوی کودتاچیان در دو هفته پیش متفاوت است. دولت یمن طرح کودتاچیان را پیشتر رد کرده بود.

منابع یمنی گفتند که مذاکره کنندگان حوثی خواسته های دولت یمن را مغایر با راه حل صلح آمیز می دانند.

در حالیکه طرح دولت یمن، بر اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت بدون هیچگونه پیش شرطی تاکید دارد، نماینده سازمان ملل هم در طرح پیشنهادی خود بر اجرای تمامی قطعنامه های شورای امنیت در مورد یمن تاکید دارد، و همچنین خواستار آتش بس دائمی و خروج تمامی نیروهای نظامی از شهرها شده، که شامل نیروهای مقاومت مردمی نیز می شود. مقاومت مردمی با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

ناظران بر این باورند که دولت یمن بر طرح پیشنهادی خود به نماینده سازمان ملل دائر بر رعایت قطعنامه های بین المللی تاکید خواهند کرد، به ویژه که نیروهای ائتلاف و مقاومت مردمی هم اکنون به پیشرفتهای سریعی در میدانهای جنگی دست یافته اند.