.
.
.

افرادی با نماد‌های شیعی تظاهرات مسالمت‌آمیز بیروت را به آشوب کشیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیروت پایتخت لبنان برای دومین هفته متوالی شاهد تظاهرات مسالمت‌آمیز شهروندان علیه فساد سیاسی و اقتصادی در این کشور بود. معترضین تحت شعار "بوی گندتان درآمد" خواسته‌های خود را مطرح کردند.

به گزارش شبکه العربیه تصاویری که روز یکشنبه مخابره شده نشان از حضور آشوبگرانی دارد که به عمد و با نقشه قبلی، پس از پایان تظاهرات مسالمت‌آمیز در گروه‌های منظم با صورت‌های پوشیده شده با پارچه سیاه در حالیکه چماق به دست داشتند ضمن ایجاد آتش‌سوزی، به تخریب اموال عمومی و پرتاب کوکتل مولوتف به سوی ماموران پلیس پرداختند.

اما آنچه در میان این آشوبگران توجه رسانه‌ها را جلب کرده حمل نمادها و خالکوبی‌های مشخصی همچون «یا علی مدد»، «تصویر منسوب به امام علی» و گردنبدهایی به صورت شمشیر ذوالفقار است.

این نمادها بیش از آنکه مشخصه مذهبی این افراد باشد، نشانگر جریان سیاسی تحریک‌کننده آنهاست.

روز گذشته نیروهای پلیس با کمک ارتش لبنان افرادی را که در میدان‌های «ریاض الصلح» و «الشهدا» در مرکز بیروت بست نشسته بودند اخراج کردند و در عین حال تعدادی از آشوبگران را نیز دستگیر کردند.

شب گذشته افراد ناشناس ویترین‌ فروشگاه‌ها را در مرکز بیروت تخریب کرده با بطری‌های آتش‌زا به نیروهای پلیس که در اطراف مقر دولت لبنان در مرکز بیروت مستقر بودند حمله کردند.

شامگاه شنبه مرکز بیروت شاهد درگیری خشونت‌آمیزی میان نیروهای پلیس و تظاهرکنندگانی بود که به توییت « #طلعت_ريحتكم » (بوی گندتان درآمد) پاسخ مثبت دادند این توییت را فعالان جنبش مدنی لبنان راه انداخته و از شهروندان خواستند برای اعتراض به فساد و وضعیت سیاسی موجود در کشور در میدان «ریاض الصلح» در نزدیکی پارلمان این کشور تجمع کنند.

این تظاهرات در آغاز به منظور اعتراض به عدم جمع‌آوری زباله در شهر آغاز شد اما رفته رفته خواسته‌های بیشتری را مطرح کرد.

در همین حال «تمام سلام» رئیس دولت لبنان اعلام کرد در صورتی‌ که جلسه دولت در پنجشنبه آینده نتواند با بحران جمع آوری زباله تعامل کند از مقام خود استعفا خواهد داد.

سلام که در روز یکشنبه در یک نشست رسانه‌ای شرکت کرده بود تاکید کرد کسانی که مسئول شلیک به سوی تظاهرکنندگان معترض به عدم جمع‌آوری زباله هستند باید پاسخگو باشند.

وی در ادامه افزود در لبنان زباله‌های سیاسی نیز وجود دارد و تاکید نمود که لبنانی‌ها حق دارند به هر شیوه‌ای که مایل باشند دردهای خود را بازگو کنند وی در عین حال اعتراف کرد که دولت این کشور راه‌حل‌های معجزه‌آسایی در اختیار ندارد.