.
.
.

سعودی..برای نخستین بار، اعدام دو عضو قاعده به جرم قتل یک فرانسوی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور سعودی روز پنجشنبه برای نخستین بار پس از تاسیس دادگاه ویژه تروریسم، حکم اعدام دو تروریست عضو قاعده را به جرم قتل یک فرانسوی به اجرا گذاشت.

این حکم پس از اثبات ارتکاب جرم توسط عیسی برکاح و اسحاق شاکیلا (تبعه چاد) که چند سال پیش به وقوع پیوست به اجرا گذاشته شد.

وزارت کشور سعودی در بیانیه‌ای گفت :" این دو محکوم به عضویت یک هسته تروریستی تشکیلات القاعده در سعودی درآمده که شیوه تکفیری را مخالف کتاب و سنت و اجماع سلف امت در پیش گرفته به تعقیب و شناسایی افرادی که در امان و عهده کشور هستند پرداخته به سوی آنان تیراندازی کردند از جمله این دست به تعقیب و شناسایی لورنت باریو ( تبعه فرانسه) زده با استفاده از مسلسل او را به قتل رساندند.

این بیانیه تاکید کرد که این اقدام ریشه در افکار پوسیده‌ای دارد که ریختن خون افرادی را که در امان کشور می‌باشند مباح می‌داند. آنان از جمله به برخی مقامات خارجی در پادشاهی سعودی سوء قصد کرده و خودروهای یکی از کنسولگرها را در کشور تعقیب کرده به سوی اعضای آن تیراندازی کردند و با یکدیگر توافق کرده بودند اتباع کشورهای خارجی را بطور منفرد به قصد ترور مورد حمله قرار دهند. این دو شخص همچنین به منظور فساد، تعدی و اخلال در امنیت سلاح در اختیار داشتند.

این بیانیه می‌افزاید:" با اینکه دو شخص مذکور اقدامات احتیاطی لازم برای رد گم کردن را به اجرا گذاشته بودند، اما دستگاه‌های امنیتی آنها را دستگیر و دیگر طرح‌های آنها را نقش بر آب کردند."

در بیانیه اشاره شده که "ماموران ضمن دستگیری این دو شخص پس از تشخیص جرم و کشف و ضبط ابزار جرم، علیرغم تلاش آنها برای پنهان‌کاری، پس از انجام تحقیق آن دو را به ارتکاب جرم متهم کرده برای محاکمه به دادگاه ذیربط احاله کردند."

دادگاه پس از مطالعه اثبات قانونی، آنها را به قتل تعزیری محکوم کرد و این حکم از سوی دادگاه استئناف و دادگاه عالی مورد تایید قرار گرفت و فرمان ملوکانه مبنی بر اجرای حکم شرعی صادر شد.

این حکم امروز (پنجشنبه) در استان جده در منطقه مکه مکرمه به اجرا گذاشته شد.