.
.
.

پاسخ کُردها به سخنان مالکی در تهران: تو مسئول فاجعه موصل هستی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاست اقلیم کُردستان عراق روز چهارشنبه اظهارات نوری الماکی نخست وزیر سابق عراق در باره سقوط شهر موصل را غیر واقعی و بی‌اساس توصیف کرده، افزود این سخنان تلاشی از سوی مالکی برای شانه خالی کردن از زیر مسئولیت حقیقی سقوط این شهر است، زیرا "او مسئول اول این فاجعه است".

خبرگزاری "باسنیوز" که مقر آن در اربیل است به نقل از ریاست اقلیم گزارش داد که "نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق عراق در واکنش به گزارش کمیته پارلمانی ویژه تحقیقات درباره سقوط شهر موصل، سخنانی بی اساس بیان داشته، زیرا وی سقوط اربیل را نتیجه توطئه مشترک اقلیم کردستان و ترکیه دانسته است".

در این بیانیه آمده که ریاست اقلیم کردستان "در برابر همه اعلام می‌دارد که هدف از این اتهامات بی‌اساس و غیرواقعی شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت دلایل حقیقی سقوط موصل است، در حالیکه مسئولیت اصلی به گردن اوست (مالکی)".

این بیانیه در ادامه می‌افزاید "کمیته ویژه تحقیقات پارلمانی درباره سقوط موصل بطور آشکار نوری المالکی را مسئول اصلی فاجعه‌ای دانسته که این شهر با آن مواجهه شد". بیانیه تاکید دارد که "وی نمی‌تواند از مسئولیت اتهام‌ها و اظهاراتی که دارای مبنایی دقیق نیست بگریزد".

نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق عراق در نشستی مطبوعاتی در تهران که شامگاه دوشنبه گذشته برگزار شد سقوط شهر موصل را توطئه توصیف کرد و افزود :"آنچه در موصل اتفاق افتاد یک توطئه بود که نقشه آن در آنکارا کشیده شده و به اربیل فرستاده شد."