.
.
.

مقام خلیجی: گفت‌وگو با ایران ایده قطر است..سعودی، امارات و بحرین مخالفند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام خلیجی از جزئیات موضوع گفت‌وگوی خلیجی-ایرانی که تهران پیشتر آن را اعلام کرده بود مبنی بر این‌که در 22 سپتامبر آینده آغاز خواهد شد، پرده برداشت.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» این مقام توضیح داد که این گفت‌وگوها پیشنهاد #قطر بوده، که تهران و عمان به گرمی از آن استقبال کردند در حالی‌که سه کشور دیگر عضو شورای همکاری موضع خویشتنداری در پیش گرفتند.

بر اساس این گزارش این مقام خلیجی گفته که گفت‌وگو با #ایران ایده خالد العطیه، وزیر خارجه قطر بود که در نشست اخیر وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری در ریاض پایتخت #سعودی آن را مطرح کرد. بر اساس این پیشنهاد گفت‌وگوها می‌بایست در سپتامبر آینده در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک صورت گیرد.

به گفته این مقام، سطنت عمان (بدون تردید) موافقت خود را با پیشنهاد قطر اعلام داشته، اهمیت وجود گفت‌وگو میان کشورهای شورای همکاری خلیجی و ایران را گوشزد کرده، تا بتوان دیدگاه‌های طرفین درباره بسیاری از مسایل حل‌نشده را نزدیک کرد. در این میان کویت موضع مخالفی اتخاذ نکرد و چنین نیز بر می‌آمد که با انجام آن مخالفتی ندارد، اما سه کشور سعودی، #بحرین و #امارات نسبت به انجام گفت‌وگو موضع خویشتنداری در پیش گرفتند، زیرا تهران همچنان به تلاش‌های خود برای دخالت در امور داخلی کشورهای خلیجی و سیاست‌های تجاوزکارانه‌اش علیه همسایگان ادامه می‌دهد.

به گفته این مقام خلیجی " مقامات ایران برای انجام چنین نشستی به آب و آتش می‌زنند تا بتوانند تلفات مکرر خود در یمن را متوقف کنند، بویژه پس از آنکه رسوایی دخالت‌هایشان در بحرین و کویت در هفته گذشته برملا شد".

وی افزود:" گفت‌وگو با ایران در حالی که سیاست تجاوزکارانه این کشور همچنان ادامه دارد، تنها اتلاف وقت، تلاش بیهوده و سست کردن موضع قاطع کشورهای خلیج (به استثنای عمان) در یمن به رهبری سعودی خواهد بود."

این مقام خلیجی برگزاری نشست خلیجی-ایرانی در آینده نزدیک را بعید دانست و اشاره کرد که موضع سعودی-اماراتی-بحرینی کاملا با این ایده مخالف است، بویژه آنکه توافقنامه هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی همچنان در کشاکش میان دولت و کنگره آمریکا مانده است.

این مقام خلیجی همچنین انجام این گفت‌وگو زیر چتر شورای همکاری در شرایط کنونی را بعید دانست و افزود که موضع قاطع سعودی، امارات و بحرین علیه سیاست‌های ایران، مانع عملی کردن چنین ایده‌ای است و بیان داشت که دبیرخانه شورای همکاری تاکنون اطلاعی درباره این گفت‌وگوی ادعایی دریافت نکرده است.

در حالیکه حسین عبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود که کشورش گفت‌وگوهایی را با کشورهای عربی خلیج انجام خواهد داد و مذاکرات با شش عضو شورای همکاری کشورهای عربی خلیج درباره سوریه و یمن خواهد بود و موعد مشخص آن در سپتامبر و در یکی از کشورهای منطقه برگزار خواهد شد.