.
.
.

داعش سلاح شیمیایی روی کُردهای عراق و سوریه آزمایش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی واقایع نشان می‌دهد که تشکیلات داعش در حال توسعه یک طرح در زمینه اسلحه شیمایی به منظور افزدون آن به دستگاه تهدید و ارعابی است که در اختیار دارد.

این گروه تندرو اخیرا شماری از کارشناسان شیمیایی را به پایگاه‌های اصلی‌اش در رقه سوریه و موصل عراق منتقل کرده است.

سال گذشته یکی از رزمندگان "ارتش آزاد سوریه" فایل‌هایی را در لپ تاپی به جا مانده در یکی از پایگاه‌های داعش در شهر إدلب در شمال سوریه پیدا کرد که در بر گیرنده شرح کاملی درباره چگونگی ساخت سلاح‌های کشنده میکروبی و شیمیایی بود.

از سال گذشته تا کنون بارها مشاهده شده که داعش بطور مکرر گاز سمی کلر علیه ارتش عراق به شیوه بمب‌های کنار جاده‌ای بکار برده است. این بمب‌ها حاوی کلر مایع بود که به محض انفجار تبدیل به گاز کلر می‌شود.

استفاده از گاز خردل علیه کُردها

به گفته «هامش دی بریتون» کارشناس بریتانیایی در زمینه اسلحه شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای، این نوع بمب‌ها کشنده نیست، اما باعث وحشت طرف مقابل می‌شود. وی بر این باور است که داعش چه بسا اخیرا گاز خردل را که 3000 بار از گاز کلر کشنده‌تر علیه پیشمرگه‌های کُرد عراقی بکار برده است.

وی معتقد است که احتمالا این گروه تندرو پس از آن‌که سال گذشته انبار شیمیایی المثنی در 72 کیلومتری بغداد را به کنترل خود درآورد، در آنجا به سلاح‌های شیمیایی باقیمانده از ارتش صدام حسین دست یافته باشد.

حمله شیمایی اخیر به کُردها را روزنامه «دیلی تلگراف» تایید کرده و افزوده که نیروهای آلمانی در حال آموزش نظامیان کُرد در عراق در چارچوب نیروهای ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با حملات شیمیایی هستند.

در گزارش این روزنامه بریتانیایی آمده که داعش چهارشنبه گذشته با توسل به سلاح شیمیایی پیشمرگه‌های کُرد را در شهرک مخمور در نزدیکی اربیل مورد حمله قرار داده بود.

فرماندهان نظامی آلمانی به دنبال این حمله پیامی فوری برای وزارت دفاع این کشور در برلین فرستادند که دربر گیرنده اطلاعات جمع‌آوری شده از پیشمرگه‌های کُرد عراقی، مبنی بر سوختگی بدن برخی از آنان و دچار شدن به تنگی نفس در پی حمله داعش بود.

به گزارش دیلی‌تلگراف، روز پنجشنبه گذشته شماری از کارشناسان آمریکای و فرانسوی برای انجام تحقیقاتی در باره حمله شیمایی داعش وارد کردستان عراق شدند و از منطقه مورد هجوم نمونه‌برداری کردند.

حملات شیمیایی علیه کُردها در سوریه

به گزارش «سی ان ان» به نقل از مقامات اطلاعاتی و ارتشی آمریکا آزمایش‌های انجام شده روی نمونه‌های به دست آمده از حملات شیمیایی ماه ژوئیه گذشته علیه کُردها در شهر حسکه سوریه نشان می‌دهد که در آن هنگام از گاز خردل استفاده شده بود.

گزارش‌های مربوط به حملات شیمیایی داعش، این نگرانی را برای کشورهای غربی به وجود آورده که چه بسا داعش با توسل به سلاح شیمیایی دست به حملاتی در اروپا بزند.

در گزارش‌های میدانی جمع‌آوری شده از کُردها آمده است:"بمب‌های پرتاب شده توسط داعش، حاوی ماده شیمیایی ناشناخته‌ای بود که پس از انفجار آن، گاز زرد رنگی با بوی پیاز گندیده به هوا متصاعد شد."

درباره این حمله، فرماندهی کل نیروهای پیشمرگه عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که داعش در حملات خود علیه مواضع این نیروها از گلوله‌های خمپاره‌ای حاوی مواد شیمیایی استفاده کرده که منجر به سوختگی بدن شماری از پیشمرگه‌ها شده، رزمندگانی که مواضع آنها در معرض هجوم قرار گرفته بود، از ناحیه گوش و حلق و بینی احساس سوزش کرده، دچار دردهای عضلانی و سرگیجه شدید شده، تمرکز حواس و حرکت را از دست دادند.

گزارش فوق را وزارت دفاع آلمان با استناد به اطلاعات دریافتی از نیروهای خود در کُردستان عراق که تنها 64 کیلومتر از مکان مورد حمله شیمیایی داعش فاصله داشتند، تاکید کرده است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این حملات تنها آزمایشی مقدماتی از سوی داعش بوده و اکنون این نگرانی وجود دارد که این تشکیلات تندرو بتواند در زمینه توسعه سلاح‌های شیمیایی و استفاده از آن به ویژه به صورت بمب‌های دست‌ساز، پیشرفت‌های سریعی را محقق سازد.