.
.
.

خلیج تایمز: تهران باید نگرانی کشورهای خلیج را برطرف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه اماراتی خلیج تایمز در سرمقاله روز یکشنبه 16 آگوست 2015 خود نوشت روابط ایران با کشورهای خلیج بعد از توافق اتمی این کشور با قدرت‌های جهانی در مرکز توجه قرار گرفته است.

خلیج تایمز در سرمقاله خود آورده است که بازگشت ایران به جریان سیاست جهانی نگرانی‌های بحقی را در کشورهای خلیج بوجود آورده است. "با وجود تمامی انکارهای رژیم تهران، مدارک غیرقابل انکاری در رابطه با دست داشتن عناصر وابسته به سپاه پاسداران ایران در ناآرامی های بحرین، یمن و کویت و برخی مناطق کشور سعودی وجود دارد. ما هر روز شاهد افشا شدن توطئه‌ای در این کشورها هستیم که ارتباط‌های مشخصی با ایران دارند."

این روزنامه نوشت: "اخیرا ایران از قصد خود برای بهبود روابط با همسایگان خلیجی خود گفته است. حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران از دیداری با مقامات کشورهای خلیج در یک کشور بیطرف در 22 سپتامبر آینده خبر داده است تا گفتمانی در باره موضوعات مورد نگرانی باز شود."

این روزنامه افزود: "پیشنهاد ایران برای این دیدار، در صورت موافقت شورای همکاری خلیج، می تواند مورد استقبال قرار بگیرد. در این گفتگوها ایران باید نگرانی های کشورهای خلیجی در مورد مقاصد استیلاگرانه خود را برطرف کند. ایران باید از مداخله در امور داخلی کشورهای همسایه خود دست بردارد. ایران باید ارسال سلاح به حوثی‌های یمن را متوقف کند. در بحرین اثر انگشت ایران در تمامی ناآرامی های این کشور بخوبی دیده می شود. در کویت هم مداخله در امور داخلی چندین بار به اثبات رسیده، و آخرین آن‌ها کشف یک محموله اسلحه از سه نفر بوده که وابسته به حزب الله لبنان هستند."

این روزنامه در سرمقاله خود چنین نتیجه گیری می‌کند: "در این مرحله ایران باید دست‌کم نگرانی کشورهای خلیج را بشکلی رضایت‌بخش برطرف کند تا زمینه برای همکاری‌های موثر باز شود. این همکاری برای حل چندین موضوع حساس منطقه‌ای بسیار مفید می‌باشد. این همکاری می‌تواند زمینه تشکیل یک جبهه متحد برای متوقف کردن حرکت گروه تروریستی داعش را بوجود آورد، که خطری جدی برای تمامی کشورهای منطقه است. در مورد سوریه و نقش آینده بشار اسد، کشورهای عربی و ایران با یکدیگر اختلاف دارند. اما در این زمینه هم گفت‌وگوها می‌تواند آغاز شود تا مواضع دوطرف به یکدیگر نزدیک شوند."