.
.
.

تنش مخفی در «حماس» بر سر ائتلاف با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فلسطینی‌ها در غزه از تاثیر بحران رو به رشد در گروه مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بر آرامش در این نوار جنگ‌زده، نگرانند.

فشار شدید اقتصادی که حماس در غزه با آن مواجه است، کمتر از فشاری نیست که اهالی بی کار غزه و محرومان در این منطقه تحمل می‌کنند.

برافراشتن پرچم‌های داعش در مناطق نفوذ عشایر مهمی همچون حلس و دغمش در غزه که برای دهان کجی به حماس روی داد، نگرانی فراینده‌ای در این منطقه به وجود آورده است.

رسانه‌های محلی، مواضع خشمگینی از غازی محمد یکی از رهبران حماس منعکس کردند؛ البته نه علیه عشایر، بلکه در دفاع از آن‌ها.

او گفته است: «نباید به این عشایر مهم در غزه توهین کرد بلکه باید از آن‌ها به خاطر تثبیت همبستگی اجتماعی در وضعیت کنونی غزه، تشکر کرد.»

دور شدن مشعل از ائتلاف ایران – حزب‌الله.. خشم القسام

برخی از رهبران حماس که می‌خواهند هویتشان فاش نشود، می‌گویند که بحران در این گروه هم مالی است هم سیاسی.

مهم‌ترین بخش این تنش میان دو جریان است. یک جریان برپایه جهت‌دهی‌های تشکیلات جهانی اخوان الملسمین عمل می‌کند و خواهان استفاده حماس از فضای منطقه‌ای و تبدیل آن به گروهی که دارای نقشی سیاسی در منطقه است.

رهبری این جریان را خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس اخوان دارد که پس از بسته شدن درهای خزانه ایرانی روبرویش، از سوی اخوان المسلمین و ترکیه حمایت مالی و سیاسی می‌شود.

جریان دیگر را محمد ضیف فرمانده گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس رهبری می‌کند. سیاستمردان در غزه همچون محمود الزهار با امید به دست آوردن حمایتش، به او نزدیک می‌شوند. این جریان معتقد است که اولویت با بالا بردن توان نظامی حماس و ادامه سیاست «غزه خط مقدم مقابله» است.

این جریان از سوی تهران حمایت مالی و نظامی می‌شود و تا کنون روابط خود را با حزب‌الله توسعه می‌دهد. این جریان می‌گوید که حماس با تصمیم دور شدن از محور ایران «به زودی پشیمان خواهد شد.»

«قسام» تاثیر مشعل را در سطح سیاسی کاهش می‌دهد

شاخه نظامی حماس اخیرا به طور شبه مستقل از رهبری سیاسی این گروه (دفتر سیاسی) عمل می‌کند. گردان‌های عزالدین قسام معتقد است که مشروعیت حماس ناشی از جنگ و نفوذ نظامی بر روی زمین است؛ مساله‌ای که گردان‌های عزالدین قسام از آن برخوردار است و دفتر سیاسی فاقد آن.

این احساس تا آن‌جا بر محافل گروه حماس در غزه حاکم است که نگرانی‌ها بر پیامدهای این شکاف میان سیاستمزاران و نظامی‌ها بر اوضاع داخلی نوار غزه، اوج گرفته است.

برخی منابع می‌گویند که نتایج جنگ اخیر در غزه، در را برای اختلاف میان در جریان گشود. نظامیان دلیل شکست در محقق ساختن اهداف آن جنگ را، رهبران سیاسی می‌دانند.

شاهدان عینی در نوار غزه می‌گویند که نقش گردان‌های عزالدین قسام از نقش سازمان‌ها و موسسات دولتی که حماس آن‌ها را کنترل می‌کند، پر رنگ‌تر شده است.

در حالی که ماموران امنیتی دولتی از اسماعیل هنیه نخست وزیر برکنار شده دستور می‌گیرند، شبه‌نظامیان قسام رقبای خود از اعضای گروه‌های همچون فتح و گروه‌های سلفی جهادی را بدون هماهنگی با «سازمان امنیت داخلی» وابسته به حماس، دستگیر می‌کنند.

شاخه نظامی: ایران بر ائتلاف‌های مشعل برتری دارد

رهبران حماس می‌گویند که بخش سیاسی این گروه هیچ حمایت مالی از تهران دریافت نمی‌کند و کمک‌های ایرانی به طور انحصاری به گردان‌های عزالدین قسام می‌رسد.

آن‌ها نگران آن هستند که به زودی زمانی برسد که نظامیان از تاثیر مشعل و دفتر سیاسی بکاهند و نفوذ خود را از راه سیاستمدارانی که «قسام» از آن‌ها حمایت می‌کند، افزایش دهند؛ به ویژه این که اختلاف‌های سیاسی در پی انتشار اخباری از پیشرفت در مذاکرات آتش بس طولانی مدت با اسرائیل در مقابل موافقت اسرائیل با برقراری تونل آبی میان غزه و بخش ترک نشین قبرس، بالا گرفته است.