.
.
.

یمن.. شبه‌نظامیان حوثی از استان شبوه بیرون رانده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار العربیه گزارش داد که شبه‌نظامیان حوثی و متحدانشان به طور کامل از استان شبوه بیرون رانده شدند و این استان در کنترل نیروهای مقاومت مردمی هوادار عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن قرار دارد.

منابع آگاه بامداد شنبه 15 اوت گفته بودند که نیروهای مقاومت هوادار منصور هادی، شهر عتق مرکز استان شبوه را به کنترل خود در آورده‌اند. شبه‌نظامیان حوثی و متحدانشان از این شهر و مناطق مجاور آن، به طور جمعی به سوی استان البیضاء در مرکز یمن عقب‌نشینی کرده بودند؛ گامی جالب توجه که همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در استان‌های مرکزی برداشته شد.

یک منبع در نیروهای مقاومت مردمی گفته است که شبه‌نظامیان حوثی دسته به غارت و تخریب پایگاه‌های نظامی زده و شمار زیادی مین در شهر عتق و محوطه آن کار گذاشتند.

عقب نشینی حوثی‌ها از مرکز استان شبوه با شدت گرفتن درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان و نیروهای مقاومت مردمی در استان‌های مأرب، البیضا، إب و شهر تعز همزمان شده است. نیروهای مقاومت مردمی هوادار منصور هادی موفق شدند شماری از مراکز مهم دولتی در محله‌های شرقی شهر را به کنترل خود در آورند.

انشعاب افسرانی از لشکر 26 گارد ریاست جمهوری

یک منبع در منطقه سوم در مأرب، انشعاب شماری از افسران و سربازان لشکر 26 گارد ریاست جمهوری و پیوستن آن‌ها به منطقه سوم در مأرب را اعلام کرده بود.

این منبع توضیح داده بود که «شمار زیادی» از افسران و نیروهای لشکر 26 گارد ریاست‌جمهوری به مأرب رسیده و پیوستن خود را به منطقه نظامی سوم و هودارای‌شان را از مشروعیت در یمن اعلام کردند.

این منبع افزود که سرهنگ محمد زیدان و شماری از افسران و نیروها، پس از آن‌که شبه‌نظامیان حوثی از آن‌ها خواستند با تانک منازل قبیله «آل سواد»‌ را گلوله باران کنند، انشعاب خود را اعلام کردند.

شایان ذکر است که لشکر 26 از لشکرهای رزمی در نیروی زمینی یمن است که از 7 مخزن اسلحه، موشک‌اندازهای متنوع، 28 تانک، ده‌ها خودروی زرهی، موشک‌های کاتیوشا و کادرهای نظامی سود می‌برد.

وپیوستن ناورزم‌ها به نبرد

در همین حال ناورزم‌های وابسته به نیروهای ائتلاف عربی، مواضع توپخانه‌های حوثی‌ها در منطقه الدریهمی در جنوب بندر الحدیده را گلوله باران کردند. در این عملیات میان دو طرف تبادل آتش صورت گرفت. این برای نخستین بار است که چنین حادثه‌ای روی می‌دهد. شبه‌نظامیان حوثی از بندر الحدیده برای رساندن اسلحه و نیرو به تعز استفاده می‌کنند.

در همین حال نیروهای ائتلاف عربی بامداد جمعه محل‌های تجمع حوثی‌ها را در أرحب در شمال صنعا و همچنین در خیابان ثلاثین در جنوب شهر إب جایی که مقاومت مردمی هوادار منصور هادی در حال پیشروی است، بمباران کردند. جنگنده‌های ائتلاف همچنین پایگاه‌هایی وابسته به لشکر 26 را در استان البیضاء بمباران کردند.

منابع آگاه به العربیه گفتند که فرمانده شبه‌نظامیان حوثی در محله الجحملیه شهر تعز در درگیری‌های شدید در نزدیکی اداره امنیت استان، کشته شد. در این درگیری‌ها نیروهای مقاومت مردمی هوادار مشروعیت موفق شدند ساختمان بانک مرکزی و بیمارستان السویدی را که به پایگاهی برای حوثی‌ها تبدیل شده بودند، به کنترل خود درآورند.

این منابع افزودند که روز جمعه ده‌ها تن از غیرنظامیان در شهر تعز در نتیجه گلوله‌باران محله‌های وادی المدان، التحریر، الاسفل و عصیره توسط شبه‌نظامیان حوثی، کشته شدند. شبه‌نظامیان حوثی همچنین مسجد السعید در محله عصیفره در حالی که مملو از نمازگزار بود، با توپخانه گلوله باران کردند؛ اقدامی که ده‌ها قربانی برجای گذاشت.