.
.
.

کشته شدن 4 سرباز ترکیه در حمله شبه‌نظامیان کُرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شامگاه جمعه در حمله شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که در استان هاکاری در جنوب شرق ترکیه روی داد، 4 تن از سربازان ارتش این کشور کشته شدند.

به گزارش العربیه، شبه‌نظامیان کُرد به سمت نیروهای ارتش در منطقه یوکسیکووا که 24 کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد، آتش گشودند. درگیری‌ها میان دو طرف به کشته شدن 4 سرباز و زخمی شدن شش تن دیگر انجامید.

پس از حادثه، سربازان زخمی با هلیکوپتر ارتش به بیمارستان مرکزی استان هاکاری منتقل شدند. در همین حال ارتش ترکیه نیروهای کمکی به منطقه اعزام کرد. هلیکوپترهای ارتش ترکیه در عملیات جستجوی نیروهای پ.ک.ک که در حمله حضور داشتند، مشارکت می‌کنند.

از سوی دیگر روز پنجشنبه یک سرباز ارتش ترکیه در اثر شدت جراحات ناشی از انفجار بمبی در کنار ریل آهن در استان بینگول در شرق ترکیه، جان خود را از دست داد.

همچنین نیروهای ویژه ترکیه، بمب کار گذاشته شده در خودرویی را خنثی کردند که در کنار جاده‌‌ای میان دو استان باتمان و دیاربکر کار گذاشته شده بود. نیروهای پلیس ترکیه به این خودرو مشکوک شده بودند.

جنوب شرق ترکیه در هفته‌های گذشته شاهد موجی از خشونت‌ها بود. این خشونت‌ها پس از آن آغاز شد که در حمله‌ای انتحاری در شهرک کُردنشین سوروچ ترکیه در نزدیکی مرزهای سوریه، دستکم 32 تن کشته شدند. دولت ترکیه داعش را به دست داشتن در این حمله متهم می کند.

منتقدان اردوغان او را به چشم‌پوشی از فعالیت‌های شبه نظامیان داعش و عدم کنترل مرزها برای جلوگیری از عبور جنگجویان اسلامگرا به سوریه متهم می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که او بیشتر در پی مقابله با جنگجویان کُرد است که در هفته‌های اخیر، پیروزهایی در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان داعش کسب کرده‌اند؛ اردوغان از آن نگران است که توسعه نفوذ کُردها در شمال سوریه باعث تشویق کُردهای جنوب ترکیه به ازسرگیری عملیات خود علیه دولت ترکیه شود.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه سه‌شنبه وعده داده که عملیات نظامی علیه «شورشیان» حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) «با قاطعیت» ادامه خواهد یافت.

او بار دیگر تاکید کرد گفت‌وگوهای صلحی که در سال 2012 با حزب پ.ک.ک آغاز شد، به حال تعلیق در آمده است.