.
.
.

دستگیری یکی از رهبران تندروهای جهادی لبنان در فرودگاه بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری دولتی لبنان اعلام کرد که نیروهای مدیریت امنیت عمومی این کشور احمد الاسیر از رهبران تندروهای جهادی در لبنان را در فرودگاه بین‌المللی بیروت دستگیر کردند.

بنا بر این گزارش، الاسیر تلاش می‌کرد با یک گذرنامه جعلی به مصر فرار کند. او در این عملیات فرار، چهره خود را نیز تغییر داده بود.

خبرنگار شبکه «العربیه الحدث» در بیروت گزارش داده است که نیروهای امنیتی، راننده خودرویی که احمد الاسیر را به فرودگاه بیروت رسانده بود نیز دستگیر کردند.

نام احمد الاسیر که از سردمداران جهادی‌های سلفی در لبنان است، از سال 2011 بر سر زبان‌ها افتاد. او در سال 2012 با راه‌ انداختن تحصنی در صیدا، این شهر را فلج کرد. مقام‌های لبنانی او را به فرقه‌گرایی و ایجاد اختلافات مذهبی متهم می‌کنند.

اما در ژانویه سال 2013 الاسیر به همراه گروهش در صیدا دست به حرکتی مسلحانه زدند. آن‌ها با نیروهای ارتش لبنان درگیر شدند که در نتیجه این درگیری‌ها، شماری از دو طرف کشته شدند. مرکز حرکت الاسیر مسجد بلال بن رباح شهر صیدا بود.

سرانجام 28 فوریه 2014، دستگاه قضایی لبنان خواستار اعدام 54 تن از جمله الاسیر به اتهام «تشکیل گروه‌های مسلح که اقدام به تعرض به سازمان‌های کشوری از جمله ارتش کردند، کشتن افسران و سربازان ارتش و به کارگیری مواد منفجره و اسلحه سبک و سنگین علیه نیروهای ارتش» شد.

ارتش لبنان طی چند ماه گذشته، عملیات رصد و پی‌گرد هواداران الاسیر را که از او در حوادث صیدا حمایت کرده بودند، آغاز کرده است. در سال 2013 همراه شخصی الاسیر که تلاش می‌کرد از راه فرودگاه بیروت فرار کند نیز دستگیر شده بود.