.
.
.

بغدادی‌ها خواستار برکناری وزرای بی‌کفایت و اصلاح دستگاه قضایی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز جمعه عراق شاهد تظاهرات در مناطق مختلف اين كشور در حمایت از اصلاحات اعلام شده توسط حیدر العبادی نخست وزیر این کشور بود. هزاران تن از تظاهرکنندگان در بغداد پایتخت عراق و دیگر استان‌ها با درخواست اصلاحات، پایان فساد، مجازات عاملان و برکناری وزرای بی‌کفایت تجمع کردند.

تحرکات مردمی از پشتیبانی مستمر مرجعیت سیاسی و دینی در عراق برخوردار است. منابع عراقی می‌گویند که بسته دوم اصلاحات شامل دستگاه‌های قضایی و نظامی خواهد شد.

روز جمعه هزاران نفر در میدان التحریر بغداد دست به تظاهرات زدند. در همین حال هزاران نفر در استان‌های میسان، بصره، بابل، قادسیه، المثنا و ذی قار با هدف پشتیبانی از ادامه اصلاحات و پایان دادن به فساد اداری، مالی و مجازات عاملان، تظاهرات کردند.

در ذی‌قار تظاهرکنندگان خواستار بسته شدن دفاتر احزاب شدند. در القادسیه نیز معترضان خواستار برکناری استاندار شدند. اما خواست تظاهرکنندگان المثنا برکناری اعضای دولت محلی بود.

در بغداد اما معترضان درخواست‌های اساسی مطرح کردند که برجسته‌ترین آن‌ها، برکناری وزرای بی‌کفایت بود. در این تظاهرات به طور رسمی آغاز به کار هیئت بسیج مردمی اعلام شد.

آیت‌الله سیستانی خواستار اصلاح دستگاه قضایی شد

در شهر کربلا عبدالمهدی الکربلائی نماینده آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق خواستار آن شد تا اصلاحات، دستگاه قضایی را نیز دربر گیرد و در قوانینی که راه را برای فساد باز کرد، بازنگری شود.

این درخواست با حمایت حیدر العبادی روبرو شد. او نیز از دستگاه قضایی خواست گام‌های لازم را علیه فساد بردارد تا بر اقتدار و استقلال دستگاه قضایی تاکید شود.

در همین حال منابع آگاه می‌گویند که بسته دوم اصلاحات، شامل دستگاه‌های قضایی و نظامی خواهد شد. شعارها در میدان‌های اعتراض بر این مساله تاکید داشت که در صورت اصلاح نشدن دو دستگاه قضایی و نظامی، اصلاحات جاری به نتیجه مطلوب نخواهد انجامید.