فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یک مقام آمریکایی: داعش گاز خردل علیه کُردها به کار برده است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال»‌ نوشت که ایالات متحده معتقد است، شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در حمله هفته جاری به نیروهای کُرد در عراق، از گاز خردل استفاده کردند. این نخستین نشانه از دست یابی داعش به اسلحه شیمایی است.

  «وال استریت جورنال» پنجشنبه 13 اوت به نقل از یک مسئول بلندپایه آمریکایی نوشت: «اطلاعات معتبری در دست داریم مبنی بر این که ماده استفاده شده در حمله خردل است.»

  این روزنامه آمریکایی نوشته است که احتمال دارد داعش گاز خردل را در سوریه به دست آورده است.

  در سال 2013 دولت سوریه به در اختیار داشتن مقادیر زیادی گاز خردل اذغان کرد. این دولت آن هنگام با انهدام زرادخانه شیمیایی‌اش موافقت کرد.

  مسئول بلندپایه آمریکایی گفته است که احتمال دست‌یابی داعش به ماده شیمایی در سوریه، «منطقی‌ترین احتمال»‌است. هر چند که این روزنامه آمریکایی همچنین احتمال دست‌یابی داعش به گاز خردل در عراق را نیز مطرح کرده اما از زمان حمله شیمیایی و قربانیان احتمالی آن، سخنی به میان نیآورده است.

  روز پنجشنبه گذشته وزارت دفاع آلمان اعلام کرده بود که در روزهای اخیر، حمله‌ای شیمایی، پیشمرگه‌های کُرد را در منطقه‌ای در جنوب غرب اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق هدف قرار داد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت دفاع آلمان که این نیروها را آموزش داده بود گفت: «حمله با اسلحه شیمیایی روی داد، شماری از نیروهای پیشمرگه در پی این حمله از ناحیه دستگاه تنفسی آسیب دیدند.» او اما سخنی از عاملان حمله به میان نیاورد در حلی که کُردها شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را به دست داشتن در این حمله متهم می‌کنند.

  یک مسئول کُرد در وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق که خواسته نامش فاش نشود در این باره گفت: «نیروهای پیشمرگه عصر سه شنبه در منطقه مخمور (50 کیلومتری غرب اربیل) در معرض حمله‌ای با موشک‌های کاتیوشا که حامل گاز کُلُر بودند، قرار گرفتند و شماری از نیروهای پیشمرگه در این حمله آسیب دیدند.»

  وزارت دفاع آلمان می‌گوید که «کارشناسان آمریکایی و عراقی برای مشخص کردن آن‌چه پیش آمده، به محل حادثه رفته‌اند.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران