.
.
.

پیشروی نیروهای مقاومت یمن به سوی صنعا با حمایت سعودی و امارات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس گزارش‌هایی که پی در پی از یمن دریافت می‌شود نیروهای دولتی و مقاومت مردمی یمن با حمایت نیروهای ائتلاف به ویژه سعودی و اماراتی در اداره میدانی نبردها به سوی صنعا پایتخت این کشور در حال پیشروی هستند.

به گزارش شبکه العربيه چنین بر می‌آید که نیروهای شبه‌نظامی حوثی و رئیس‌جمهوری مخلوع، علی عبدالله صالح در روزهای پایانی خود در یمن به سر می‌برند زیرا نیروهای دولتی و مقاومت مردمی تا جایی پیشروی کرده‌اند که به فاصله چند کیلومتری پایتخت این کشور رسیده‌اند.

آغاز قریب‌الوقوع عملیات بازپس گیری پایتخت

گزارش‌ها از آغاز قریب الوقوع عملیات نیروهای ارتش یمن و مقاومت مردمی هوادار عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی این کشور برای باز پس گیری صنعا از شبه‌نظامیان حوثی حکایت دارد.

این در حالی است که منابع آگاه در گفت‌وگو با العربیه تاکید کردند که آقای منصور هادی با طرح عملیات «نیزه طلایی» برای بیرون راندن شبه‌نظامیان حوثی و علی عبد الله صالح رئیس جمهوری برکنار شده یمن از صنعا، موافقت کرده است.

منصور هادی چهارشنبه 12 اوت به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی رسید. او در دیدار با شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابو ظبی، اوضاع یمن را در سایه عملیات ائتلاف عربی حمایت از مشروعیت در یمن علیه شبه‌نظامیان حوثی و صالح، مورد بحث و بررسی قرار داد. عملیات کمک‌های انسانی به مردم یمن از دیگر محورهای مذاکرات ابوظبی بود.

منصور هادی پیش از این بر ضرورت اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص یمن که خواستار عقب نشینی حوثی‌ها و متحدانشان از مناطق تصرف شده و زمین گذاشتن اسلحه توسط آن‌ها است، تاکید کرده بود. او در دیدار با اسماعیل ولدالشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن که سه‌شنبه در ریاض برگزار شد، بر سر راه‌های اجرای کامل مصوبات شورای امنیت، بحث و تبادل نظر کرده بود.

انتقال عملیات به مناطق مرکزی یمن

از سویی پس از کنترل کامل پنج استان جنوبی توسط نیروهای ارتش ملی یمن و مقاومت مردمی هوادار منصور هادی، تمرکز عملیات علیه شبه‌نظامیان حوثی و صالح، به مناطق مرکزی منتقل شده است.

هم اکنون صنعا پایتخت یمن از سوی سه استان مارب در شرق، و البیضاء و إب در جنوب، محاصره شده است. اینک تنها استان ذمار حد فاصل نیروهای مقاومت هوادار منصور هادی با استان صنعا است. قرار است عملیات بازپس‌گیری ذمار از شبه‌نظامیان حوثی طی ساعت‌های آینده آغاز شود.

استان البیضا شاهد درگیری‌های شدید است. در این استان نیروهای مقاومت مردمی با کنترل مراکز بزرگ دولتی، موفق شدند پیشروی‌های قابل توجهی داشته باشند. آن‌ها هم اکنون خود را به شهر رادع و منطقه قیفه همجوار استان ذمار رسانده‌اند.

در مارب نیز چند جبهه که به صنعا منتهی می‌شود، در حال تقویت شدن است، جبهه‌های جدعان در شمال مارب که تنها حدود 50 کیلومتر از صنعا فاصله دارد و جبهه صرواح در طرف شرقی صنعا، مهمترین این جبهه‌ها هستند.

اما جبهه قبیله‌ای ارحب در نزدیکی فرودگاه صنعا واقع در شمال پایتخت یمن، مهمترین جبهه در خط مقدم مقاومت مردمی هوادار منصور هادی رئیس‌جمهوری قانونی است.

پاکسازی دیوارهای صنعا از شعارهای حوثی‌ها

گزارش‌ها حاکی از آن است که بسیاری از خیابان‌های صنعا، شاهد پاکسازی شعارهای فرقه‌گرایانه حوثی‌ها از دیوارهای منازل است. منابع آگاه از داخل صنعا می‌گویند که این پاکسازی توسط مردم صورت می‌گیرد زیرا بیم آن دارند که با نزدیک شدن نیروهای مقاومت مردمی هوادار منصور هادی، از حوثی‌ها یا هوادارانشان به شمار آیند.

از زمان تصرف صنعا توسط حوثی‌ها، دیوارهای این شهر به تابلویی برای حوثی‌ها تبدیل شد که بر روی آن‌ها شعارها و تصاویر کشته شدگانشان را نصب کردند.

یکی از شهروندان در صنعا می‌گوید که حوثی‌ها بدون گرفتن اجازه صاحبان منازل، شعارهای خود را روی دیوارهای آن‌ها می‌نویسند.