.
.
.

پیشروی داعش به سوی مرزهای ترکیه در شمال حلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در حمله جدیدی به مخالفان مسلح حکومت سوریه در شمال شهر حلب، روستای ام حوش در نزدیکی مرزهای ترکیه را تصرف کردند. این روستا بخشی از مناطقی است که ترکیه و آمریکا قصد برپایی منطقه‌ای امن در آن‌ها را دارند.

روستای ام حوش در نزدیکی شهر مارع قرار دارد که شبه‌نظامیان داعش عملیاتی برای تصرف آن آغاز کرده‌اند. شهر مارع در ۲۰ کیلومتری مرزهای ترکیه قرار دارد. شبه‌نظامیان داعش در این حمله، از چهار عملیات انتحاری با خودروهای بمب‌گذاری شده استفاده کردند.

یکی از فرماندهان نظامی مخالفان اسد که به دلیل مسائل امنیتی خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است که حمله داعش به مارع، شدیدترین حمله ظرف چند ماه اخیر است و درگیری‌های دایر «بسیار سنگین و خشن» است. او اوضاع در شمال حلب را «بسیار بد» توصیف کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که در درگیری‌های شمال حلب تا کنون ۲۵ تن از جنگجویان اپوزیسیون سوریه و هشت تن از شبه‌نظامیان داعش کشته شده‌اند.

اواخر ماه گذشته ایالات متحده آمریکا و ترکیه اعلام کردند که قصد فراهم کردن حمایت هوایی از جنگجویان اپوزیسیون سوریه و بیرون راندن شبه‌نظامیان داعش در مناطق نزدیک مرزهای ترکیه را دارند.

داعش در بیانیه‌ای مدعی شده که در حمله به دو ساختمان در مارع، ۵۰ تن از جنگجویان اپوزیسیون سوریه را کشته است.

فرمانده نظامی در اپوزیسیون سوریه گفته است که گروه هدف فرار گرفته توسط داعش، از گروه‌های زیر چتر ارتش آزاد است.

پیش از این گروه النصره شاخه القاعده در سوریه اعلام کرده بود از مناطق شمال این کشور که ترکیه می‌خواهد در آن‌ها منطقه امن برپا کند، عقب نشینی خواهد کرد.

النصره در بیانیه خود از آنکارا انتقاد کرد و این طرح را تامین کننده منافع ترکیه و نه جنگ با دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دانست.