.
.
.

سوریه..برقراری آتش‌بس در 3 منطقه میان مخالفان، ارتش اسد و حزب الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش‌ها از توافق بر سر آتش بس 48 ساعته میان مخالفان مسلح بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه از یک سو و ارتش سوریه و حزب الله لبنان از سوی در سه منطقه حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات، شهر زبدانی در حومه دمشق که در کنترل مخالفان است و دو شهرک شیعی در استان ادلب که در کنترل نیروهای دولتی است، مناطقی هستند که بر سر آتش‌بس در آن‌ها توافق شده است.

این منابع افزودند که آتش بس از ساعت 6 صبح چهارشنبه 12 اوت آغاز شده و مذاکرات میان دو طرف بر سر مسائل دیگر ادامه خواهد یافت.

شبکه تلویزیونی المنار وابسته به حزب‌الله لبنان هم گزارش داد که آتش‌بس از ساعت 6 صبح به وقت محلی آغاز شده است.

از سوی مخالفان، گروه احرار الشام مذاکرات را بر عهده داشت. یک منبع نزدیک به این گروه گفته است: «بر سر آتش‌بس توافق شد اما مذاکرات بر سر مسائل دیگر ادامه خواهد یافت.»

آتش‌بس علاوه بر زبدانی، شامل دو شهرک شیعه‌نشین کفریا و الفوعه در استان ادلب می‌شود. این دو شهرک در معرض حملات ائتلاف «جیش الفتح» قرار گرفته بودند که گروه احرار الشام یکی از آن‌ها است.

یک منبع نزدیک به دولت سوریه گفته است که مذاکرات از راه یک واسطه صورت می‌گیرد. او افزود: «پس از آغاز آتش‌بس افراد آسیب دیده از این مناطق بیرون برده خواهند شد. مذاکراتی بر سر گام‌های دیگر نیز صورت خواهد گرفت.»

دیده‌بان حقوق بشر سوریه برقراری آتش بس را تایید کرد و افزود که مذاکرات در خصوص بیرون رفتن جنگجویان از زبدانی و ارسال کمک‌های انسانی به کفریا و فوعه که از مدت‌ها پیش در محاصره مخالفان هستند، ادامه خواهد یافت.

رامی عبد‌الرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که از زمان آغاز آتش بس، گزارش‌هایی درباره درگیری در زبدانی یا کفریا یا فوعه به دست نیامده است.
گروه احرار الشام هفته گذشته اعلام کرده بود که با هیئتی ایرانی درباره شهر زبدانی که توسط نیروهای دولتی سوریه و هم‌پیمانانشان در محاصره است، انجام داده. این گروه افزوده بود که مذاکرات به دلیل اصرار طرف ایرانی بر بیرون رفتن غیر‌نظامیان و جنگجویان از شهر و انتقال به مکانی دیگر متوقف شده است.