.
.
.

"ایران از پایگاه دریایی سوریه برای پرتاب ماهواره استفاده می‌کند"

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک تحلیل‌گر ایرانی هوادار جمهوری اسلامی ایران مدعی شده که تهران درصدد استفاده از پایگاه دریایی طرطوس سوریه برای حمایت از دریانوردی منطقه‌ای و تاسیس پایگاه پرتاب ماهواره به فضا از طرطوس است.

امیر موسوی که با حضور در رسانه‌های جهان عرب از جمله شبکه العربیه و الحدث همواره مواضع جمهوری اسلامی ایران را منعکس می‌کند، در این باره در صفحه خود در فیسبوک به زبان عربی نوشته است:" وزارت دفاع جمهوری اسلامی مشاوره‌هایی را با رهبران روس که به مدت دو هفته کامل در کرملین به ادامه داشت به پایان رساند".

وی در ادامه بی‌آنکه تاریخ آغاز و یا پایان این مشاوره‌ها را مشخص کند، هدف را "تخلیه پایگاه نظامی شهر طرطوس و تحویل آن به تهران" قلمداد کرد.

شهر استراتژیک طرطوس پس از لاذقیه دومین بندر بزرگ سوریه در کنار دریای مدیترانه است. روس‌ها از دوران اتحاد جماهیر شوروی بزرگ‌ترین پایگاه دریایی خود در سواحل مدیترانه را در این بندر تاسیس کردند که قرار است تا سال 2042 در رهن مسکو باشد.

امیر موسوی که هیچ منبعی برای ادعای خود ارایه نکرده، این اقدام را در چارچوب "حمایت از دریانوردی منطقه‌ای در دریای مدیترانه و طرح فضانوردی ایران از طریق نصب سکوهای پرتاب ماهواره" دانست.

این تحلیل‌گر که اکثریت مراجعین به صفحه‌اش شهروندان کشورهای عربی هستند، با مخاطب قرار دادن آنها می‌نویسد که تغییرات در پایگاه طرطوس به منظور استفاده "کشورهای جبهه مقاومت از علوم فنآوری پیشرفته و تکنولوژی فضایی" است.

کشورهای جبهه مقاومت "دول الممانمعة" اصطلاحا به کشورهایی اطلاق می‌شود که خود را تنها جبهه رویارویی با اسرائیل می‌دانند که امروزه تلویحا به سوریه و لبنان (به دلیل نفوذ حزب الله) اطلاق می‌شود.