.
.
.

اعتراض‌های خیابانی علوی‌های سوریه با درخواست اعدام یکی از بستگان اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که حدود هزار تن از علوی‌ها تحصنی در شهر ساحلی لاذقیه، پایگاه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با خواست مجازات یکی از بستگان اسد آغاز کرده‌اند. این فرد که فرزند پسر عموی بشار اسد است، به کشتن یک سرهنگ ارتش سوریه به خاطر اختلاف بر سر اولویت عبور در رانندگی متهم است.

بشار اسد از اقلیت علوی است که در شهر قرداحه در استان لاذقیه به دنیا آمده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه دیده‌بان حقوق بشر سوریه آمده است: «بیش از هزار نفر تحصنی در فلکه زراعه در شهر لاذقیه آغاز کرده‌اند. آن‌ها به کشته شدن سرهنگ حسان الشیخ از اعضای نیروی هوایی سوریه توسط سلیمان هلال الاسد اعتراض دارند. این اتفاق شامگاه ششم اوت روی داد و طی آن سلیمان هلال الاسد سرهنگ حسان الشیخ را مقابل چشم فرزندانش با شلیک گلوله کشت.»

بنا بر این گزارش، تحصن کنندگان خواستار اعدام سلیمان الاسد شدند. هلال الاسد پدر سلیمان الاسد در نبرد با مخالفان حکومت سوریه کشته شده است.

گزارش‌ها درباره جزئیات حادثه متفاوت است اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه و هواداران بشار اسد در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که سلیمان الاسد به خاطر سبقت سرهنگ حسان الشیخ از او هنگام رانندگی در یکی از خیابان‌های لاذقیه خشمگین شد و به همین دلیل او را روبروی چشمان خانواده‌اش کشت.

فیلمی ویدیو از تحصن لاذقیه منتشر شده که معترضان شعار می‌دهند: «مردم خواهان اعدام سلیمان هستند.»

در روزهای گذشته نیز اعتراض‌هایی خیابانی در لاذقیه در اعتراض به کشته شدن سرهنگ حسان الشیخ برگزار شد.

گزارشی از درگیری معترضان با نیروهای پلیس در لاذقیه منتشر نشده است. رسانه‌های دولتی سوریه نیز گزارشی از تظاهرات و تحصن در این شهر ساحلی پخش نکرده است.

اکثر علوی‌ها که حدود ۱۰درصد جمعیت ۲۳ میلیونی سوریه را تشکیل می‌دهند، از نظام بشار اسد حمایت می‌کنند. اما فعالان اپوزیسیون می‌گویند که حالتی از ناخرسندی در لاذقیه به دلیل کشته شدن شمار زیادی از نظامیان و غیر نظامیان علوی وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم