.
.
.

مذاکرات ایران با یک گروه اسلامگرای مخالف اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه شبه نظامی اسلامگرای احرار الشام اعلام کرد که با یک هیئت ایرانی در خصوص اوضاع در شهر زبدانی واقع در حومه دمشق مذاکرات می کرده اما این گفت و گوها متوقف شده است.

خبرگزاری رویترز که این گزارش را منتشر کرده، نوشته است در صورت صحت خبر، رسانه ای شدن آن بی سابقه یا کم سابقه است.

جمهوری اسلامی ایران از نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می کند. شبه نظامیان حزب الله لبنان که هم پیمان ایران هستند نیز در کنار نیروهای اسد در جنگ داخلی سوریه، حضور دارند.

در بیانیه گروه احرار الشام آمده است: «مذاکرات با هیات ایرانی به دلیل اصرارشان بر خروج جنگجویان و غیر نظامیان از زبدانی و انتقالشان به مناطق دیگر، متوقف شده است.»

زبدانی در 45 کیلومتری شمال غربی دمشق قرار دارد.

از ماه گذشته نیروهای دولتی سوریه به همراهی شبه نظامیان حزب الله لبنان، حمله گسترده ای برای بیرون راندن مخالفان از زبدانی آغاز کردند. اما این حمله تا کنون موفق نبوده و برپایه گزارش ها، ده ها تن از شبه نظامیان حزب الله در درگیری های این منطقه کشته شده اند.

جمهوری اسلامی ایران و دولت سوریه تا کنون به این اعلام گروه احرار الشام واکنش نشان نداده اند.

ایران بارها گزارش های منتشره از اعزام نیرو به سوریه را رد کرده و می گوید حضورش در این کشور برای پشتیبانی سیاسی و ارائه مشاوره است. با این وجود برخی از مقام های ایرانی سخنانی از وجود نیروهای این کشور در سوریه مطرح کرده اند. اخبار زیادی از تشییع جنازه کشته شدگان ایرانی در نبردهای سوریه منتشر شده است. همچنین سال گذشته فیلمی ویدیویی از حضور نیروهای نظامی ایران در نبردهای سوریه توسط رسانه ها پخش شد.