.
.
.

دعوت نشدن تنها 4 کشور از جمله ایران به افتتاحیه کانال سوئز جدید مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر، مسئولان تمام کشورهای جهان به جز چهار کشور را برای حضور در مراسم افتتاح کانال سوئز جدید که قرار است پنجشنبه 6 ژوئیه برگزار شود، دعوت کرد.

به نوشته روزنامه اماراتی البیان، شکری، مسئولان کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و اسرائیل را برای حضور در مراسم افتتاح کانال سوئز جدید، دعوت نکرده است.

منابع آگاه در خصوص دعوت نشدن ایران گفته اند دلیل این اقدام، این است که امنیت کشورهای خلیجی برای مصر خط قرمز است و قاهره دخالت در امور دخلی این کشورها به یژه از سوی ایران را نمی پذیرد.

مصر یکی از کشورهای ائتلاف عربی به رهبری سعودی در حمایت از مشروعیت در یمن است که از نیروهای دولتی این کشور در مبارزه با شبه نظامیان حوثی، پشتیبانی می کند. حوثی ها همپیمان جمهوری اسلامی ایران هستند. از سویی کشورهای خلیج، ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم می کنند.

اما دعوت نشدن ترکیه به نظر می رسد به دلیل مواضع دولت این کشور در خصوص تحولات در مصر پس از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری باشد. ترکیه این اقدام را که پس از تظاهرات گسترده اعتراض آمیز علیه دولت مرسی صورت گرفت، «کودتا» توصیف می کند و بارها مواضع مقابله جویانه ای علیه دولت جدید در قاهره اتخاذ کرد.

سوریه پس از آغاز بحرانش و سرکوب معترضان، از اتحادیه عرب اخراج شد. از سویی بخشی از مخالفان حکومت سوریه در قاهره حضور دارند و در آن جا جلسات خود را برگزار می کنند. به نظر می رسد در صورت دعوت شدن مقام های دولت سوریه، مقام های شماری دیگر از کشورها در مراسم افتتاح کانال سوئز جدید حضور نمی یافتند.

اگرچه مصر با اسرائیل توافق صلح امضا کرده، اما روابط آرامی میان دو کشور وجود ندارد. مصر از فلسطینی ها حمایت می کند. علاوه اکثر کشورهای عربی اسرائیل را به رسمیت نمی شناسند.