.
.
.

آغاز اقدام‌های ترکیه برای برپایی منطقه امن در شمال سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چالووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه چهارشنبه 5 اوت اعلام کرد که کشورش و آمریکا، به زودی نبردی فراگیر علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش آغاز خواهند کرد.

این در حالی است که پیش از این روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط گزارش داده بود که ترکیه برپایه توافقی با آمریکا، در صدد برپایی منطقه امنی در داخل سوریه است که برای کُردها و گروه النصره شاخه القاعده، ممنوع خواهد بود.

الشرق الاوسط سه شنبه به نقل از منابع رسمی در ترکیه نوشت که این کشور «تحرک خود را برای اجرای توافق با آمریکایی ها آغاز کرده است. هواپیماهای آمریکایی نیز استقرار در پایگاه هوایی اینجرلیک را آغاز کرده اند. عملیات طی هفته جاری یا اوایل هفته آینده آغاز خواهد شد.»

این منابع گفتند که مذاکرات میان ترکیه و آمریکا برای دست یابی به توافق، 8 ماه به طول انجامید تا در نهایت، به بهترین نتیجه برای برپایی منطقه ای امن برسد.

این منابع خاطرنشان کردند که ترک ها به دلیل تحرکات گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، نظام سوریه و نیروهای کُرد و علاوه بر آن تهدید مستقیمی که در نتیجه احتمال تشکیل منطقه ای کُرد در شمال سوریه احساس می کردند، تحت فشار بودند. به گفته این منابع، اکنون ترکیه با زور نظامی، منطقه امن را برپا خواهند کرد و نیروهای اپوزیسیون سوریه از آتشبار ترکیه برای کنترل مناطق تحت تصرف داعش و دیگر گروه های تندرو، استفاده خواهند کرد.

این منابع تاکید کردند که گروه های اسلامگرای النصره و احرار الشام هیچ نقشی در منطقه امن نخواهد داشت و به آن ها اجازه ماندن در آن داده نخواهد شد.

برپایه این گزارش، منطقه امن، از عفرین در استان اعزاز آغاز خواهد شد و تا جرابلس کشیده خواهد شد. این منطقه 140 کیلومتر طول و 50 کیلومتر عمق دارد.

پیش از این رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که کشورش گام های اولیه را برای برپایی منطقه امن در شمال سوریه خواهد برداشت.

اردوغان 28 ژوئیه گفته بودک «هدف ما آماده سازی پایگاه برای برپایی منطقه امن است. در مرحله نخست باید منطقه را از نیروهای داعش پاک سازی کنیم. بدین وسیله زیرساخت ضروری برای برپایی منطقه امن آماده خواهد شد و 1.7 میلیون آواره سوری خواهند توانست به منازل خود باز گردند.»