.
.
.

جنگنده های آمریکا مخالفان معتدل سوری را پوشش هوایی می دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات آمریکایی روز دوشنبه 3 آگوست، 2015 اعلام کردند، واشینگتن، تصمیم گرفته، مخالفان سوری را که توسط این کشور آموزش نظامی دیده اند، در برابر هر حمله ای، حتی اگر از سوی رژیم اسد باشد، حمایت هوایی کند.

به گزارش خبرگزاری تصمیم باراک اوباما در حمایت از جنگجوبان سوری که توسط آمریکا تسلیح و آموزش نظامی دیده اند، نقش این کشور در بحران سوریه را افزایش خواهد داد. آمریکا پیشتر گفته بود که این نیروها را برای جنگ علیه داعش آموزش داده است و نه علیه رژیم اسد.

اما در جنگ داخلی سوریه، که اکنون هرج و مرج بر آن سایه افکنده است، داعش تنها تهدید علیه نیروهایی که آمریکا آموزش داده، به شمار نمی آید. روز جمعه گذشته، این نیروها، مورد حمله گروه تندروی دیگری قرار گرفتند. این حمله باعث شد تا آمریکا نخستین حملات هوایی خود جهت حمایت از نیروهای سوری را آغاز کند.

مقامات آمریکایی که تا تایید خبر، نخواستند نامشان فاش شود، افزودند، آمریکا حملات دیگری را این بار علیه داعش انجام خواهد داد.

با وجود آنکه دستورات جدید به پنتاگون اجازه می دهد برای دفاع از نیروهای «آموزش دیده توسط آمریکا» به هرگونه حمله ارتش سوریه پاسخ دهند، اما مقامات نظامی آمریکایی احتمال رویارویی مستقیم، دستکم در آینده نزدیک را اندک توصیف کرده اند.

«آلیستر بسکی» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید از اظهارنظر در مورد ویژکی های تصمیم جدید امریکا خودداری کرد، اما گفته که دولت آمریکا به صراحت روشن کرده که «برای اطمینان از موفقیت این نیروها در انجام مأموریت، گامهای لازم را انجام خواهد داد.»

او افزود: وازد جزئیات نمی شویم اما حمایت آمریکا از این نیروها، شامل آتش دفاعی برای دفاع از آنها در انجام ماموریتشان خواهد بود.»

ارتش آمریکا در ماه مه گذشته، برنامه خود، برای آموزش سالانه 5400 جنگجوی سوری معتدل، به منظور قرار دادن نیروهای محلی در برابر داعش و دور نگه داشتن نیروهای آمریکا از درگیری مستقیم را آغاز کرد.