.
.
.

آمریکا فروش اسلحه به خلیج را برای مقابله با تهدیدهای ایران سرعت می‌بخشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه 3 اوت پس از نشست با وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه خلیج گفت که ایالات متحده، فروش اسلحه به این کشورها را «تسریع» می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کری که در کنفرانسی خبری در دوحه پایتخت قطر سخن می گفت، اظهار داشت: «بر سر سرعت بخشیدن به فروش اسلحه ضروری که در گذشته زمان زیادی برده بود، به توافق رسیدیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا برای تشریع توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 به همتایان خلیجی اش به دوحه سفر کرده است.

کری دوشنبه در نشست فوق العاده وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج شامل سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر و عمان در دوحه شرکت کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «بر سر آغاز عملیات آموزش بسیار محدود... با هدف مبادله گزارش های اطلاعاتی به توافق رسیدیم.»

کری همچنین از ادامه مشورت ها میان واشینگتن و همپیمانان خلیجی اش که ماه مه گذشته در کمپ دیوید آغاز شده بود، تاکید کرد. محور این مشورت ها «چگونگی ادغام سامانه های دفاعی منطقه با موشک های بالستیکی» و افزایش «مانورهای نظامی مشترک» بود.

از سویی خالد العطیه وزیر امور خارجه قطر در این کنفرانس خبر گفت که توافق هسته ای با ایران «بهترین گزینه به منظور رسیدن به راه حلی برای بحران هسته ای ایران از راه گفت و گو بود.»

توافق هسته ای که 14 ژوئیه گذشته میان تهران و 1+5 منعقد شد. برپایه این توافق، ایران بخشی از فعالیت های هسته ای خود را به حال تعلیق در می آورد و در مقابل، بخشی از تحریم های اعمال شده علیه این کشور، لغو می شود. مدت زمان این توافق که نگرانی های برخی از کشورهای منطقه را برانگیخته است، 10 ساله است.