.
.
.

نشست مهم وزیران خارجه سعودی، آمریکا و روسیه در قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه روسیه، روز یکشنبه 2 اوت، اعلام کرد که سرگی لاوروف وزیر خارجه این کشور در سفر خود به قطر، با همتایان سعودی و آمریکایی خود دیدار خواهد کرد. در این دیدار قرار است درباره حل و فصل بحران سوریه از طریق مسالمت آمیز و نیز راههای مبارزه با گروه داعش گفت و گو شود.

منابع دیپلماتیک روسیه، گزارش داده اند که مسکو پس از انجام نشست هایی در واشنگتن و ریاض، طرح تشکیل ائتلاف بین المللی شامل دولت های منطقه از جمله رژیم اسد را به منظور مقابله با تهدید گروه داعش و گسترش تروریسم در خاورمیانه، اعلام کرد.

منابع روسی افزودند که طرح مسکو، مورد تایید دو کشور سعودی و آمریکا قرار گرفته است. همچنین رژیم اسد از آن استقبال کرده است. به گفته این منابع برای عملی کردن این طرح، لاوروف با وزیران خارجه سعودی و آمریکا در دوحه قطر دیدار خواهد کرد.

گفت و گو درباره آینده اسد

این منابع تاکید کردند که محور اصلی گفت و گوهای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای وی، بر لزوم بقای بشار اسد در دوره انتقالی در سوریه بوده است چرا که سرنگونی اسد به معنی تسلط گروههای تروریستی بر تمامی سوریه است.

بسیاری از کارشناسان روسی خاورمیانه بر این باورند که گفت و گوهای کری، الجبیر و لاوروف در قطر، سرنوشت ساز خواهد بود و احتمالا به یافتن یک راه حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه، شامل بقای اسد در قدرت تا پایان دوره انتقالی، منجر خواهد شد.

تشکیل یک پیمان خلیجی

کارشناسان می گویند که مسکو احتمالا در نشست دوحه، تشکیل یک پیمان خلیجی با مشارکت کشورهای همکاری خلیج و ایران، به منظور آرام کردن تنش های موجود میان تهران و ریاض را مطرح کند. به گفته کارشناسان روسیه، این پیمان می تواند در پایان دادن به نزاع های منطقه ای و متحد کردن تلاش های منطقه ای جهت پایان دادن به تهدیدهای داعش نقش مهمی ایفا کند.

تلاش های مسکو، پس از آن اتفاق می افتد که نگرانی های مقامات این کشور از احتمال بازگشت جگجویان تندروی قفقاز شمالی و دیگر مناطق روسیه، افزایش یافته است. شمار شهروندان روسیه که به داعش پیوسته اند، و به سوریه و عراق سفر کرده اند، به 2000 نفر رسیده است.

رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن فاش کرد که داعش کارشناسان نظامی برای آموزش گروههای تندرو به این جمهوری ارسال کرده است. او همچنین گفت که مبالغ هنگفتی به گروههای مسلح در چچن ارسال می شود.