فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شدت گرفتن کشمکش سیاسی میان اردوغان و رهبران احزاب کرد ترکیه

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکرات خلق، یکی از احزاب سیاسی کردهای ترکیه روز پنجشنبه 30 ژوئیه 2015، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور را به اتخاذ سیاستی علیه کردها در منطقه متهم کرد.

  وی گفت:«حزب عدالت و توسعه پس از شکست در انتخابات اخیر پارلمانی در ترکیه، اکنون تلاش می کند کشور را به یک نزاع منطقه ای سوق دهد تا در گرو این نزاع شکست های خود را جبران کند».

  دمیرتاش افزود:«تنها گناه ما کسب 13درصد از آرای انتخاباتی است».

  رهبر حزب دمکراتیک خلق، اظهار داشت :« مبارزه با داعش از سوی اردوغان تنها پوششی است برای هدف قرار دادن کردهای سوریه که در جنگ با تروریست های افراطی و رژیم سوریه ثبات و امنیت را در سرزمین های برقرار کردند».

  اردوغان روز چهارشنبه در اظهاراتی گفت:« ادامه تلاش های صلح با کردها غیرممکن است» بعد از این اظهارات جنگنده های ترکیه مواضع کردهای "پ.ک.ک" را در شمال عراق و در جنوب شرقی ترکیه بمباران کردند.

  به دنبال این حملات هوایی دفتر احمد داوداوغلو، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد، جنگنده های این کشور به پناهگاه ها، انبارها و غارهایی در شش منطقه حمله کردند. این بزرگترین حمله ظرف یک هفته گذشته و آغاز حملات ترکیه به شبه نظامیان کرد و نیروهای داعش در شمال سوریه است.

  دولت عراق حملات ترکیه را به عنوان «افزایش خطرناک و تجاوز به تمامیت ارضی عراق» محکوم کرده است اما ترکیه حملات علیه مواضع کردها و داعش را در چارچوب مبارزه علیه «تروریسیم» قلمداد کرده است.

  اپوزیسیون حامی کردها در آنکارا اردوغان را به راه اندازی حملات به تلافی حضور پرقدرت حزب خلق در انتخابات ماه ژوئن متهم کرد. پیروزی حزب خلق های ترکیه در انتخابات که عمدتا نماینده جمعیت کرد این کشور است، حزب حاکم را از رسیدن به اکثریت در پارلمان بازداشت.

  گفتنی است که اردوغان در سال 2012 مذاکرات صلح با کردها را برای پایان دادن به فعالیت های مسلحانه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک)، آغاز کرد. حکومت اردوغان بیش از همه حکومت های معاصر ترکیه برای حل مسئله کردها تلاش کرد. اما تحولات اخیر منطقه ای و ظهور کردهای عراق پس از سقوط صدام حسین به عنوان یکی از بازیگران منطقه ای وتاثیر آنها بر کردهای سوریه به خصوص پس از برقراری ارتباط مستقیم با کشورهای غربی، ترکیه را به تجدید نظر در سیاست هایش در قبال کردهای این کشور وا داشته است.

  طی روزهای اخیر مقامات امنیتی ترکیه بیش از 1300 تن مظنون به عضویت در حزب کارگران کردستان، داعش و دیگر گروه های شبه نظامی را بازداشت کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران