فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دیده‌بان حقوق بشر: حوثی‌ها ده‌ها غیرنظامی را در عدن کشتند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  دیده بان بین المللی حقوق بشر پنجشنبه 30 ژوئیه اعلام کرد که شبه نظامیان حوثی در یمن مناطق مسکونی در شهر عدن واقع در جنوب کشور را با خمپاره و موشک بمباران کردند و این اقدام می تواند نشانگر جنایت جنگی باشد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دیده بان حقوق بشر در یکی از سلسله گزارش های خود درباره جنگ یمن تاکید کرده است که در حملات خمپاره ای و موشکی 19 ژوئیه حوثی ها به منطقه دار سعد در عدن، ده ها غیر نظامی کشته شدند.

  بنا بر این گزارش، در بیانیه دیده بان حقوق بشر آمده است: «نیروهای هوادار حوثی ها مناطق مسکونی را با خمپاره های هاون و موشک بمباران کردند بدون این که به حضور غیر نظامیان در این مناطق توجه کنند. این حملات غیر مشروع به تلفات بشری بسیار منتهی می شود و باید فورا متوقف شود.»

  این بیانیه افزوده است: «رهبران حوثی ها ممکم است با به دلیل صدور فرمان حملات موشکی به مناطق غیر نظامی یا نظارت بر این حملات، توسط دادگاه های جنایت جنگی محاکمه شود.»

  اولیه سوفانج یکی از محققن دیده بان حقوق بشر گفته است به کار گیری واژه «نیروهای وفادار به حوثی ها» به این دلیل است که نمی توان مطمئن بود عاملان حملات از شبه نظامیان حوثی بودند یا از متحدان آن ها همچون واحدهای ارتش وفادار به علی عبد الله صالح رئیس جمهوری برکنار شده یمن.

  ساکنان و شاهدان عینی گفته اند حملات روز 19 ژوئیه توسط شبه نظامیان حوثی و همپیمانانشان صورت گرفته است.

  تحلیلگران مسائل یمن می گویند که قرتمندترین متحد حوثی ها واحدهای ارتش وفادار به علی عبد الله صالح هستند.

  وزارت بهداشت یمن اعلام کرده است که در بمباران مناطق مسکونی در شهر عدن در روز 19 ژوئیه دستکم 43 تن کشته و 173 تن دیگر زخمی شدند.

  اندکی پس از این حمله، حوثی ها توسط نیروهای مقاومت مردمی وفادار به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن، به طور کامل از شهر عدن بیرون رانده شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران