.
.
.

دعوت اولاند از روحانی برای سفر به فرانسه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در نخستین سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران پس از 12 سال که لوران فابیوس آن را انجام داده است، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای سفر به پاریس در ماه نوامبر آینده دعوت کرد.

در صورتی که روحانی این دعوت را بپذیرد، نخستین رئیس جمهوری ایران خواهد بود که از سال 1999 در سفری رسمی به فرانسه می رود. آخرین رئیس جمهوری ایران که به پاریس رفت، محمد خاتمی بود که آن هنگام، جاک شیراک ریاست جمهوری فرانسه را بر عهده داشت.

فابیوس در تلاش است تا هرگونه تنش ناشی از موضع سختگیرانه فرانسه در مذاکرات هسته ای با ایران را بزداید؛ مذاکراتی که به 14 ژوئیه به توافق هسته ای منتهی شد و زمینه ای برای روابط اقتصادی قوی ایجاد کرد.

فرانسه امیدوار است که پس از لغو تحریم های ایران بتواند قراردهایی اقتصادی با بخش بازرگانی این کشور منعقد کند. هفته گذشته فابیوس گفت که موضع سختگیرانه اش در مذاکرات هسته ای با ایران راه را بر روی شرکت های فرانسوی به منظور انعقاد قراردادهای تجاری با این کشور، نمی بندد.

در اظهاراتی که تلویزیون فرانسه آن را منعکس کرد، فابیوس در تهران به خبرنگاران گفت: «امیدواریم که امکان تغییر وجود داشته باشد.. ما خواهان توسعه روابط به منظور ایجاد فضای جدید هستیم.»

او پس از آن در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فرانس 2 تاکید کرد که «حدود صد نفر» از مسئولان شرکت های فرانسوی، سپتامبر آینده به ایران سفر خواهند کرد.

سایت وزارت نفت ایران (شانا) نیز به نقل از بیژن زنگنه وزیر نفت این کشور گزارش داد که گفته است پس از دیدارش با فابیوس، تهران فصل جدیدی از روابط را با شرکت انرژی توتال فرانسه آغاز خواهد کرد.

فابیوس گفت که بخش های خودروسازی، کشاورزی و محیط زیست، در سفر هیئت اقتصادی فرانسه به ایران در ماه سپتامبر آینده، مورد توجه ویژه قرار خواهند گرفت.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزازش داد که فابیوس با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و بیژن زنگنه دیدار کرد و قرار است با محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت و معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست ایران نیز دیدار کند.

ظریف پس از دیدار با فابیوس در کنفرانس خبری گفت که بحث های «خوبی» برای دست یابی به همکاری منطقه ای بدر جنگ با تروریسم و تندروی، صورت گرفت.