.
.
.

انتقاد امارات از سیاست‌های جدید اروپا در قبال ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امارات متحده عربی روز چهارشنبه 29 ژوئیه، از اتحادیه اروپا به خاطر تلاش برای شریک کردن ایران در ایجاد ثبات در منطقه انتقاد کرد و گفت که سیاست «ستیزه جویانه» تهران به تنش میان کشورهای منطقه کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مسئول بلندپایه اماراتی می گوید فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سه شنبه به تهران سفر کرد، از فهم اهداف ایران بازمانده و تمجدیش از پایبندی تیم این کشور به ادامه مذاکرات هسته ای، بی جا بوده است.

موگرینی پیش از سفر به ایران در سرمقاله روزنامه بریتانیایی گاردین نوشت که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا او را مامور کرده اند تا راه های همکاری با ایران را فراتر از توافق هسته ای و قدرت های جهانی، بیابد.

موگرینی نوشت: «همکاری میان ایران، همسایگانش و جامعه جهانی می تواند زمینه ای بی سابقه برای صلح در منطقه از سوریه گرفته تا یمن و عراق، ایجاد کند.»

انور قرقاش وزیر مشاور دولت امارات در امور سیاست خارجی در حساب خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت که موگرینی، شکاف هایی که سیاست ایرانی باعث می شود را درک نگرده است. او افزود تمجید موگرینی از مسئولان ایرانی که با او مذاکره کردند، بی جا بوده است.

قرقاش نوشت از سرمقاله موگرینی در گاردین فهم سیاست ستیزه جویانه ایران در منطقه و روش های فرقه گرایانه که به تنش در خاورمیانه انجامیده، غایب است.

او افزود که ماموریت موگرینی در ایجاد همکاری منطقه ای باید از فهم روشن سیاست ایران که بر دخالت فرقه گرایانه و ایجاد تنش پابرجا است، ناشی شود.

حمایت ایران از «همپیمانانش» یکی از مسائلی است که طی روزهای اخیر و پس از صحبت‌های آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در عید فطر، در برخی کشورهای عربی جنجال آفرین شد.

رهبر ایران با اشاره به توافق هسته‌ای گفته بود :«چه متن تهیه شده پس از طی روند قانونی داخل کشور، تصویب شود چه نشود، ملت ایران از حمایت ملت مظلوم فلسطین، یمن، بحرین و ملت و دولت‌های سوریه و عراق و مجاهدان صادق لبنان و فلسطین دست بر نمی‌دارد.»

این سخنان اعتراض‌هایی را در پی داشت از جمله در بحرین که وزیر امور خارجه آن «هرگونه دخالت ایران را در امور داخل بحرین» را محکوم می‌کند. او تهران را به «اشاعه مواضع ستیزه جویانه، راه اندازی حملات رسانه‌ای گمراه کننده و قاچاق مواد منفجره، اسلحه و مهمات به بحرین وعلاوه بر آن، راه اندازی اردوگاه‌هایی برای آموزش تروریست‌ها» متهم کرد.