.
.
.

توافق ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه «امن» در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام بلند پایه آمریکایی، در روز دوشنبه، 27 ژوئن اعلام کرد، واشنگتن با آنکارا برای ایجاد منطقه ای «امن» وخالی از داعش در سوریه توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام آمریکایی گفت :« هدف از ایجاد این منطقه امن فراهم کردن شرایط بهتر برای مخالفان سوری و محدود کردن تحرکات داعش در سوریه است».

مقامات ترکیه نیز با تایید این خبر اعلام کردند هدف از این منطقه امن اسکان پناهندگان سوری یا ساختن منطقه برای ارتش آزاد سوریه نیست.

روز گذشته داوود اغلو نخست وزیر ترکیه طی مصاحبه ای با روزنامه حریت گفت، آنکارا و واشینگتن بر ضرورت دادن پوشش هوایی به مخالفان اسد در شمال سوریه به توافق رسیدند.

اغلو اظهار داشت که ترکیه قصد ندارد نیروی زمینی به سوریه اعزام کند، اما با ایالات متحده به توافق رسیده که به مخالفان معتدل سوری پوشش هوایی بدهد تا آنها جلوی پیشروی داعش در سوریه را بگیرند.

نخست وزیر ترکیه افزود: « واحدهای حمایت از مردم کرد در سوریه اگر بتواند رابطه اش را با رژیم اسد قطع کند و موجب تهدیدی برای ترکیه نشود، می تواند به عنوان بخشی از اپوزیسیون سوریه مورد حمایت ما قرار گیرد».

اغلو تاکید کرده که به رغم وجود اختلاف نظر میان آمریکا و ترکیه در باره برخی مسائل سیاسی در خاورمیانه اما به دلیل داشتن نفقطه نظرات مشترک در رابطه با بحران سوریه موفق شدند در زمینه دادن پوشش هوایی به مخالفان سوری به توافق برسند».