.
.
.

بحرین سفیر خود را از ایران فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری دولتی بحرین اعلام کرد که این کشور سفیر خود را از ایران فراخواند. این اقدام چند روز پس از سخنرانی آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روی می دهد که اعتراض مقام های بحرینی را در پی داشت.

بنا بر این گزارش، وزارت امور خارجه بحرین، در بیانیه ای، ادامه مواضع «ستیزه جویانه» مسئولان جمهوری اسلامی ایران را که «ناقض اصل همجواری و پایبندی به قوانین، اعراف بین الملل، سازمان ملل متحد و سازمان همکاری های اسلامی» است محکوم کرد؛ قوانینی که هرگونه دخالت در امور داخلی دیگر کشورها را منع می کند.

بحرین تاکید کرد که ادامه «مواضع تحریک آمیز و عمدی از سوی مسئولان جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف که با هدف دخالت به منظور تخریب و ایجاد فتنه مطرح می شود، به روشنی موضع ستیزه جویانه ایران را بیان می کند و استراتژی حقیقی برپا شده بر دخالت در امور داخلی بحرین و ایجاد تنش در منطقه را به جای حضور مثبت و سازنده به منظور ایجاد امنیت، ثبات و اتباط برای یافتن راه حل ها و حل و فصل ریشه ای چالش ها و تهدیدها، آشکار می سازد؛ تهدیاتی که تروریسم با شکل های متفاوت آن در مقدمه آن ها قرار دارد.»

وزارت امور خارجه بحرین افزود که این اظهارات تاسف بار و پی در پی، به هیچ وجه «بیانگر نیت جمهوری اسلامی برای ایجاد روابط دوستانه با مراعات حسن همجواری با پادشاهی سعودی و کشورهای شورای همکاری خلیج نیست؛ از این رو بحرین تمام اقدام های لازم را برای ضمانت امنیت ملت خود انجام خواهد داد.

وزارت امور خارجه بحرین افزود که به همین خاطر سفیر خود را در جمهوری اسلامی ایران برای «مشورت» فرا می خواهند و امیدوار است که روابط خوب و پیشرفته میان دو کشور برپایه حسن همجواری، احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر، شکل بگیرد.

پیش از این وزارت امور خارجه بحرین شامگاه یکشنبه 19 ژوئیه مرتضی صنوبری جانشین کاردار سفارت جمهوری اسلامی در منامه را احضار و اعتراض نامه ای رسمی به او تسلیم کره بود.

این اقدام در واکنش به سخنرانی اخیر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در نماز عید فطر صورت گرفت.