.
.
.

آمریکا: بنیانگذار گروه خراسان در سوریه کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (پنتاگون) از کشته شدن محسن الفضلی بنیانگذار گروه شبه نظامی خراسان و از اعضای برجسته گروه القاعده خبر داد.

بنا بر اعلام پنتاگون، الفضلی هشتم ژوئیه جاری در یکی از حملات هوایی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا به سوریه کشته شده است.

الفضلی در کویت به اتهام ارتباط با القاعده دستگیر شده بود اما به دلیل نبود اسناد کافی در این باره، آزاد شد. او پس از آن ناپدید شد تا این که پس از مدتی در افغانستان، پاکستان و ایران دیده شد. او یکی از شاخه های القاعده را تاسیس و اقدام به اجرای عملیات کرد.

الفضلی سرانجام اوایل سال گذشته به سوریه رفت و گروهی با نام خراسان را تاسیس کرد. سازمان اطلاعات آمریکا پاداشی پنج میلیون دلاری برای هرکس که اطلاعاتی درباره او ارائه دهد، در نظر گرفته بود.

الفضلی بار نخست سپتامبر 2014 توسط جنگنده های آمریکایی هدف قرار گرفته بود. در حالی که برخی از مسئولان آمریکایی گفته بودند اعتقاد دارند که او در این حمله کشته شده است، شماری دیگر از مسئولان تاکید کردند که نمی توانند این اخبار را تایید کنند.

پنتاگون اعلام کرد الفضلی هنگامی که سوار بر یک خودرو در نزدیکی سرمدا واقع در غرب حلب بود، هدف حمله هوایی قرار گرفت.

در بیانیه ای که جِف دیویس سخنگوی پنتاگون صادر کرد، آمده است: «الفضلی یکی از پشتیبانان برجسته القاعده بود. او جزو مجموعه کوچکی از افراد مورد اعتماد رهبران القاعده بود که در جریان حملات 11 سپتامبر 2001 (به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی آمریکا) قرار گرفته بودند.»

دیویس افزود که الفصلی اکتبر 2002 در حمله به یک پایگاه دریایی آمریکا در جزیره فیلکا در کویت و همچنین حمله ای دیگر به نفت کش فرانسوی لیمبرگ شرکت داشت.

او ادامه داد: «او عضو شبکه ای از فعالان با سابقه القاعده بود. آن ها گروه خراسان نام گرفته بودند و برای انجام عملیات خارجی علیه ایالات متحده و همپیمانان و شرکایمان برنامه ریزی می کردند.»