فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا متعهد به حمایت از اسرائیل در برابر همپیمانان ایران شد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  در حالی که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا از یک پایگاه دیده بانی اسرائیل در نزدیکی مرزهای لبنان بازدید می کرد، موشه یعلون همتای اسرائیلی اش به او رو کرد و گفت: «شاید حزب الله ما را زیر نظر داشته باشد.»

  در جریان سفر روز دوشنبه 20 ژوئیه کارتر، اسرائیل هشدار داد که نگران است توافق هسته ای با ایران باعث دست یابی حزب الله به پول های بیشتری شود.

  حزب الله همپیمان جمهوری اسلامی ایران است و می گوید برپایه دشمنی با اسرائیل تشکیل شده است.

  کارتر در پایگاه دیده بانی وعده داد که اسرائیل اطمینان دهد از پشتیبانی قوی آمریکا برخوردار خواهد بود.

  وزیر دفاع آمریکا به خبرنگارانی که او را همراهی می کردند گفت: «به طور حتم حزب الله از سوی ایران پشتیبانی می شود و این یکی از دلایلی است که باعث می شود ایالات متحده به کمک خود به اسرائیل به منظور مقابله با نفوذ زیانبار ایران در منطقه ادامه دهد.»

  اختلاف هایی میان ایالات متحده و اسرائیل بر سر توافق هسته ای با ایران ریشه دواند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید که این توافق کشورش و همپیمانان آن را امن تر خواهد کرد. این در حالی است که نخست وزیر اسرائیل عکس این مطلب را بیان می کند.

  روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از قانونگذران آمریکا خواست توافق هسته ای با ایران را تصویب نکنند.

  موشه یعلون تلاش کرد از وزیر دفاع آمریکا انتقاد نکند و از او با عبارت «دوست نزدیک اش» یاد کند. اما او به وجود اختلاف اقرار کرد و شماری از خطرهای ناشی از توافق هسته ای را بر شمرد.

  وزیر دفاع اسرائیل در کنفرانسی خبر در تل آویو در خالی که کارتر در کنار او ایستاده بود گفت: «بدون شک همپیمانان ایران در در اطراف ما هستند.. همچون حزب الله و حماس.. معتقدیم که پول بیشتری دریافت خواهند کرد.»

  آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش گفت که سیاست تهران در حمایت از متحدانش در منطقه از جمله در لبنان، سوریه و فلسطین، تغییر نخواهد کرد.

  کارتر بارها تاکید کرد که با وجود موانع ایجاد شده در برابر برنامه اتمی ایران، اما ایالات متحده بحمایت های خود را از همپیمانانش افزایش خواهد داد.

  اسرائیل معتقد است که حزب الله بیش از 100 موشک دارد که قادر است زیربناهای غیر نظامی اش را منهدم کند. در تلاش برای دور راندن هرگونه خطر گروه های مسلح، ژنرال های اسرائیلی تهدید به ویران کردن لبنان در صورت آغاز جنگی دیگر کردند.

  تبلیغات