فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نتانیاهو: کنگره آمریکا در برابر توافق هسته‌ای با ایران مقاومت کند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  در حالی که کنگره آمریکا نسخه ای از توافق هسته ای با ایران را یکشنبه 19 ژوئیه دریافت کرد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از قانونگذاران آمریکایی خواست برای دست یابی به توافقی بهتر با ایران، جلوی توافق کنونی را بگیرند.

  او گفت در صورت تصویب توافق کنونی، محال است بتوان خسارت وارد شده به اسرائیل را جبران کرد.

  نتانیاهو که با شبکه خبری ABC گفت و گو می کرد، افزود: «این توافق بد را تصویب نکنید.. برای توافقی بهتر مقاومت کنید.»

  نخست وزیر اسرائیل سلسله ای از مصاحبه ها را با رسانه های آمریکایی آغاز کرده که از راه آن ها توافق روز سه شنبه 14 ژوئیه میان ایران و گروه 1+5 را محکوم می کند.

  وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه توافق هسته ای با ایران را به کنگره ارسال کرد. گنگره 60 روز زمان دارد تا این توافق را ارزیابی کند.

  پس از 60 روز، اعضای کنگره تصمیم خود را درباره توافق با تصویب یا رد آن خواهد گرفت. در صورت رد توافق، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا 22 روز برای وتوی تصمیم کنگره زمان خواهد داشت. اما اگر نظر کنگره در مخالفت با توافق به تصویب دو سوم اعضا رسیده باشد، رئیس جمهوری نمی تواند مصوبه کنگره را وتو کند.

  نخست وزیر اسرائیل می گوید توافق هسته ای که در وین به آن دست یافته شد، نمی تواند مانع از دستیابی ایران به بمب هسته ای شود؛ از همین رو در صورت اجرای توافق، اسرائیل احساس امنیت نخواهد کرد.

  نتانیاهو گفت: «همه از جبران اسرائیل سخن می گوید.. اگر این توافق قرار است برای ما امنیت بیشتری به وجود آورد، پس چرا باید جبرانی وجود داشته باشد.؟»

  تبلیغات