فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • #شورای_امنیت درباره #توافق_هسته ای ایران رای گیری می کند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز دوشنبه 20-7-2015 قطعنامه ای را تصویب کند که راه لغو تحریم های بین المللی ایران را هموار خواهد کرد. این رای گیری که قرار است ساعت 13:00 به وقت گرینویچ انجام شود، جنبه تشریفاتی دارد. پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل - بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا- به علاوه آلمان پیش نویس توافقنامه ای را که سه شنبه در وین امضا شد، و همچنین پیش نویس قطعنامه ای را که سازمان ملل قرار است درباره آن رای گیری کند، تهیه کرده اند.

  تصویب این قعطنامه در شورای امنیت سازمان ملل به منزله تصویب رسمی توافق به دست آمده بین ایران و گروه 5+1 توسط سازمان ملل است، توافقی که پس از 18 روز مذاکره پیاپی حاصل شد و به حدود دو سال مذاکرات سرنوشت ساز پایان داد.

  نویسندگان قطعنامه «اجرای کامل توافقنامه در جدول زمانی تعیین شده» را خواستار شده اند و از کشورهای عضو سازمان ملل نیز خواسته شده این روند را تسهیل کنند. در متن قطعنامه آمده است آژانس بین المللی انرژی اتمی باید « راستی آزمایی لازم و نظارت بر تعهدات هسته ای ایران را انجام دهد».

  این تعهدات، کاهش تعداد سانتریفوژهای تولیدکننده مواد شکاف پذیر را شامل می شود. در این قطعنامه از ایران خواسته شده با آژانس بین المللی انرژی اتمی « همکاری کامل» کند.

  طبق این گزارش، به محض اینکه شورای امنیت سازمان ملل گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را مبنی بر اینکه برنامه هسته ای ایران در حال حاضر کاملاً صلح آمیز است دریافت کند، مفاد معین هفت قطعنامه تحریم های سازمان ملل علیه ایران را که در سال 2006 تصویب شد، (1696 و1737 و1747 و1803 و1835 و1929 و2224) لغو خواهد شد.

  به موجب این قطعنامه ها، داد و ستد کالا یا خدمات که مربوط به فعالیت های هسته ای ایران ممنوع است. همچنین به موجب این قطعنامه ها، دارایی های مالی مقامات و شرکت های معین ایران مسدود، و این کشور در بخش تسلیحات متعارف و موشک های بالستیک تحریم شده است. البته این تحریم های تسلیحاتی - برای تسلیحات متعارف تا پنج سال، و در مورد موشک های بالستیک تا هشت سال- به قوت خود باقی خواهند ماند. سازمان ملل پس از ده سال پرونده هسته ای ایران را خواهد بست.

  اما اگر ایران تعهدات خود را نقض کند، شورای امنیت می تواند به طور خودکار تحریم ها را دوباره علیه این کشور اعمال کند و تنها استفاده یکی از پنج عضو شورای امنیت از حق وتو برای درخواست بازگشت تحریم ها - به موجب ماده ای از توافقنامه که در طول اجرای آن معتبر است- لازم خواهد بود. اما قدرت های جهان اعلام کرده اند قصد دارند این ماده را تا پنج سال پس از انقضای توافقنامه ( در مجموع به مدت 15 سال) تمدید کنند.

  پیشتر آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های اقتصادی به ویژه در بخش انرژی و مالی علیه ایران اعمال کردند که این تحریم زیان های زیادی برای اقتصاد ایران دربر داشته است. قرار است پس از عملی شدن توافق هسته ای این تحریم ها نیز به صورت تدریجی و مشروط برداشته شود.

  کنگره آمریکا و توافق وین

  اما توافقنامه وین هنوز باید یک مانع دیگر را پشت سر گذارد: این توافقنامه در حالی باید در کنگره آمریکا تصویب شود که اکثریت جمهوریخواه کنگره مخالف توافق هسته ای ایران هستند. قدرت های جهان امیدوارند ایران بتواند به کاهش دامنه بحران های منطقه کمک کند.

  این در حالی است که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران روز شنبه هشدار داد تهران همچنان با سیاست های واشنگتن در خاورمیانه به شدت مخالف است و به حمایت از متحدان خود در سوریه، لبنان ، یمن و عراق ادامه خواهد داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران