فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • داعش علیه کردهای سوریه از گاز سمی استفاده کرده است

  منبع: دبی-العربیه.فارسی

  دیدبان حقوق بشر سوریه ، روز شنبه 18 ژوئیه اعلام کردند، گروه دولت اسلامی (داعش) اواخر ماه ژوئن سال جاری در حملات خود علیه نظامیان کرد وابسته به «واحدهای حمایت از ملت کرد» در شمال شرقی سوریه از گازهای سمی استفاده کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دو سازمان حقوق بشری مستقر در بریتانیا که در باره بکارگیری گازهای سمی توسط داعش تحیقیق و بررسی می کنند، تاکید کردند، این گروه از سلاح های شیمیایی علیه نیروهای کرد و نیز در برخی مناطق غیر نظامی در سوریه و عراق استفاده کرده است.

  دیدبان حقوق همچنین بشر تاکید کرد، داعش در حمله به نیروهای پیشمرگه کرد عراقی در تاریخ 21 یا ژوئن 22 از گازهای سمی استفاده کرده بود.

  نیروهای کرد در مبارزه باد اعش نقش موثری را ایفا می کنند به همین دلیل داعش تلاش می کند که آسیب بیشتری به آنها برساند.

  منابع کرد و گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه، هر دو از وقوع چنین حمله‌ای در اواخر 28 ژوئن گذشته در حوالی شهر حسکه در شمال شرق سوریه خبر داده‌اند. گفته می شود اشخاص مورد اصابت اين نوع گازهای سمی قرار می گیرند دچار تهوع و سوختگی پوست صورت و چشم می شوند.

  نیروهای کرد پیش از این نیز گروه داعش را به استفاده از گاز سمی به عنوان سلاح جنگی متهم کرده‌ بودند.

  نیروهای کرد در عراق و سوریه نقشی اساسی در مبارزه علیه نیروهای داعش دارند. شبه نظامیان داعش طی یک سال گذشته مناطق وسیعی از شمال عراق و سوریه را تصرف کرده‌اند.

  در همین حال کاخ سفید اعلام کرد گزارش استفاده از سلاح های شیمیایی توسط داعش را به شدت بررسی کرده و برای دریافت اطلاعات بیشتری تلاش می کند.

  آلیستر باسک، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید طی بیانیه ای، گفت:«ما به دنبال بررسی این گزارش هستیم».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران