.
.
.

استقبال سعودی از توافق اتمی و تاکید بر مقابله قاطعانه کشورهای منطقه با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول سعودی به توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 واکنش نشان داد و گفت که پادشاهی سعودی، همواره به وجود توافقی بر سر برنامه هسته ای ایران اهمیت می داد که در هر صورتی مانع دست یابی این کشور به جنگ افزارهای اتمی شود؛ توافقی که شامل سازوکاری برای بازرسی های مشخص شده، قاطع و دائم از همه پایگاه ها از جمله پایگه های نظامی باشد همچنین از سر گیری سریع و فعال تحریم ها را در صوت نقض توافق از سوی ایران را تضمین کند.

این منبع تاکید کرد که پادشاهی سعودی با گروه 1+5 و جامعه جهانی بر ادامه تحریم های اعمال شده علیه ایران به دلیل حمایتش از تروریسم و نقض توافقنامه ها و معاهدات بین المللی در زمینه تسلیحاتی، هم نظر است.

این منبع افزود در سایه توافقنامه اتمی، ایران باید از درامدهای خود برای رشد داخلی و بهبود اوضاع ملت ایران به جای ایجاد فتنه و تنش در منطقه، استفاده کند؛ مساله ای که باعث واکنش های قاطع از سوی کشورهای منطقه خواهد شد.

این منبع با اشاره به همسایه بودن ایران، تاکید کرد که پادشاهی سعودی در پی برپایی بهترین روابط با این کشور در همه زمینه ها است؛ روابطی که برپایه حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی دیگران استوار باشد.

تماس اوباما با پادشاه سعودی

از سوی دیگر کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور با ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه سعودی سه شنبه تلفنی تماس گرفت و با او بر سر توافق هسته ای با ایران گفت و گو کرد.