.
.
.

فعالان اسرائیلی سفارتخانه‌ای برای ایران در تل‌آویو افتتاح کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در سه دهه گذشته، خبرها و گمانه زنی های بسیاری از وجود «روابط محرمانه میان ایران و اسرائیل» منتشر شده است؛ اوج آن رسوایی «ایران کنترا» است که به «ایران گیت» نیز شهرت دارد؛ رسوایی که در جریان جنگ هشت ساله عراق با ایران صورت گرفت. بر اساس آن مشخص شد که در جریان توافق برای آزادی گروگان های آمریکایی در تهران، اسرائیل موشک های ضد زره پوش به ایران داده است.

اما اکنون تلاشی از نوع جدید برای روابط میان اسرائیل و ایران مشاهده می شود که به نظر می رسد مردمی باشد؛ روابطی که از زمان انقلاب ایران علیه نظام شاه در سال 1979 قطع شده است.

در این زمینه، روزنامه اسرائیلی «ها آرتز» در نسخته انگلیسی اش ، عکسی از شماری از هنرمندان و فعالان جامعه مدنی اسرائیل منتشر کرده که پرچم «جمهوری اسلامی ایران» را در دست گرفته اند. آن ها می گویند که قصد افتتاح سفارتی برای ایران در اسرائیل دارند.

روزنامه اسرائیلی نوشته است که هدف از این اقدام، نزدیک کردن میان دو کشور است؛ با تاکید بر آن چه «جنبه های مثبت در جمهوری اسلامی ایران» نامیده اند و همچنین «تصحیح تصویر منفی ترسیم شده توسط رسانه های اسرائیلی از نظام ایران».

فعالان گفته اند که یک «سفارتخانه نمادین» برای ایران برپا خواهند کرد که در آن آثار هنرمندان ایرانی را به نمایش خواهند گذاشت و مکانی برای میزبانی از اسرائیلی ها و ارائه غذاهای ایرانی نیز در آن، خواهند گنجاند. آن ها گفته اند که پرچم های رسمی ایران را در اماکن مختلفی از اسرائیل، برافراشته خواهند کرد.

پیش از انقلاب ایران، روابط سیاسی میان تهران و تل آویو، شبه علنی بود. دو کشور همچنین مبادلات تجاری و همکاری فنی و کشاورزی وسیع و علنی داشتند.

به دنبال سفیر نمادین

این کمپین به منظور بهبود چهره ایران نزد شهروندان اسرائیلی برگزار می شود؛ در حالی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به طور مستمر به جهان نسبت به «توافق اتمی بد» با ایران هشدار می دهد و در این زمینه از دولت آمریکا انتقاد می کند.

مشکل دیگری که فعالان اسرائیلی دارند، پیدا کردن سفیری نمادین برای این سفارتخانه نمادین هستند. آن ها بدین منظور جستجویی در شبکه های اجتماعی در محافل ایرانیان اسرائیلی آغاز کرده اند.

در فراخوانی که بدین منظور داده شد، از همه ایرانی های ساکن اسرائیل و جهان خواسته اند برای پر کردن صندلی خالی سفیر، کمک کنند. در این فراخوان آمده است: «از شما می خواهیم که در این سفر جالب به سفارت ایران به اسرائیل شرکت کنید اما هیچ حقوقی به سفیر و کارکنان این سفارتخانه در این کمپین هنری پرداخت نخواهد شد.»

در پاسخ به سوالی درباره نگرانی ها از واکنش مخالفان این اقدام، فعالان تاکید کرده اند که از ارزش های یهودی دور نخواهند شد و تنها می خواهند جنبه های مثبت ایران را نشان دهند. آن ها افزوده اند که مسئولان شهرداری تل آویو زمینی به منظور این فعالیت در اختیارشان قرار داده اند و این مسئولان از فعالیت این گروه خشوند هستند و یکی از آن ها به کمپینشان فیلمی ویدیویی از مادر یهودی ایرانی الاصلش خواهد داد.

شایان ذکر است که ایران در دوره شاه، زمینی در تل آویو به منظور برپایی سفارتخانه خریداری کرده بود و بنا بر قوانین بین المللی، تهران مالک این زمین به شمار می آید. البته این زمین از سوی اسرائیلی ها به یک پارک تبدیل شده است.

نمونه هایی از همکاری تهران و تل آویو

رسانه های اسرائیلی و بین المللی بارها از وجود تماس هایی میان جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل خبر داده اند؛ با وجود این که روابط میان دو طرف قطع است و مسئولان ایرانی، شعار نابودی اسرائیل سر می دهند.

از جمله این که روزنامه «جورزالیم پست» 20-12-1989 نوشت که وزارت امور خارجه اسرائیل به طرف آمریکایی خبر داده است که خرید نفت را از ایران از سر گرفته است.
روزنامه «یدعوت احارنوت» نیز در شماره 13-12-2002 از سفر محرمانه یک مسئول اسرائیلی به تل آویو به منظور از سر گیری کار با خط لوله «ایلات-اشکلون» خبر داده بود؛ خط لوله ای که تهران و تل آویو به طور مشترک مالک آن هستند.

یک روزنامه اسرائیلی نیز از به کار گیری شنودهای اسرائیلی توسط سپاه پاسداران ایران در جریان سرکوب معترضان ایرانی در سال 2009 خبر داد بود.

روزنامه «ها آرتز» نیز سپتامبر 1998 گزارش از روابط تجاری «نحوم مانبار» فرد مرتبط با موساد با تهران خبر داده بود به گونه ای که از سال 1990 تا 1994 حدود 150 طن از مواد مورد استفاده از گاز مسموم خردل به ایران فروخته است و با طرف ایرانی، قراردادی برای ساخت کارخانه ای امضا کرده که امکان تولید اسلحه شیمیایی را دارد.

مانبار نیز در گفت و گو با همین روزنامه گفته است از سال 1988 تا 1992 از راه یک شرکت لهستانی، به ایران مقادیر زیادی اسلحه فروخته است. این روزنامه در یکی از گزارش هایش که سال 1999 منتشر شده، از دست داشتن اسرائیلی ها در قراردادهایی دیگر خبر داده بود. از سال های 1992 تا 1994 یک شرکت اسرائیلی که مالکیت ان را «موشه ریگیف» در دست دارد، به ایران ابزارهای فنی فروخته که برای تولید گازهای سمی از جمله سارین و خردل فروخته است.

دستگاه قضایی اسرائیل «نحوم مانبار» را به اتهام فروش اسلحه و تکنولوژی نظامی اسرائیلی به ایران، به 17 سال محکوم کرده است. اما او در جریان محاکمه از نام بیش از 170 شرکت اسرائیلی دارای روابط تجاری با ایران پرده برداشت که تولیدات صنعتی و نظامی زیادی به ایران می فروشند او تاکید کرد که مقام های اسرائیلی، در جریان بسیاری از این روابط قرار داشتند.

شایان ذکر است که آخرین روابطه تجاری میان ایران و شرکت های اسرائیلی که کارتل سامی عوفر از جمله آن ها است، 10 سال به طول انجامید. روزنامه «کال کالسِت» اسرائیلی از تردد کشتی های وابسته به شرکت «زودیاک» که تابع کارتل عوفر است، به بندرهای ایرانی خبر داده بود. این کشتی ها بنزین را از بندر عباس به منتقل می کردند؛ مساله ای که باعث شد غرب کارتل عوفر را در چارچوب تحریم های اعمال شده علیه ایران تحریم کند.

یک نماینده ایرانی: همکاری شرکت های ایرانی با اسرائیل

سال گذشته مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ایران از شرکت های ایرانی با اسرائیل خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، مصطفی افضلی‌فرد در این باره گفته بود: «مکاتباتی با وزارتخانه‌های اطلاعات و خارجه انجام شده است اما هنوز به ما گزارش لازم را نداده‌اند تا آنگاه مشخص شود از 55 شرکت (مظنون) چه تعدادی با صهیونیست‌ها ارتباط دارند.»