.
.
.

انتقادهای تند برجسته‌ترین شخصیت‌های جمهوری‌خواه آمریکا از توافق هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اعلام امضای توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5، انتقادهای مخالفان این توافق در آمریکا آغاز شد. برجسته ترین مخالفان از حزب جمهوری خواه هستند.

جان بِنِر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که از اعضای حزب جمهوری خواه این کشور است، سه شنبه 14 ژوئن به شدن از توافق هسته ای با ایران انتقاد کرد و گفت که این توافق به احتمال زیاد، باعث برافروخته شدن رقابت تسلیحات اتمی در منطقه خواهد شد.

بنر گفت: «به جای متوقف کردن انتشار اسلحه هسته ای در خاورمیانه، این توافق به احتمال زیاد رقابت تسلیحات هسته ای را در جهان برافروخته خواهد کرد.»

او ادامه داد که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که از حزب دموکرات است، در جریان مذاکرات از اهداف اصلی خود برای دست یابی به توافق دست کشید.»

اد رویس رئیس گمیسیوم امور خارجی در مجلس نمایندگان آمریکا نیز از توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 انتقاد کرد و گفت که این توافق، تهران را به برچیدن تکنولوژی ساخت بمب اتم ملزم نمی کند و به آن اجازه توسعه برنامه اتمی به با اهداف صنعتی را طی هشت سال می دهد

رویس که از جمهوری خواه است ادامه داد: «به نظر می رسد توافقی که منعقد کردند، کلایی است که سخت بتوان آن را فروخت.»

سناتور باب کراکر رئیس کمیسیون روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا که نقش برجسته ای در واکنش کنگره به توافق اتمی با ایران ایفا خواهد کرد، گفت نسبت به توافق صورت گرفته «شبهه های عمیقی» دارد.

کراکر که او نیز از حزب جمهوری خواه است، ایران را بزرگترین «حامی تروریسم» توصیف کرد و گفت کاهش تحریم های ایران، اموال بسیاری را نصیب این کشور خواهد کرد و «خطرهایی که ایالات متحده و همپیمانانش در معرض آن خواهند بود را افزایش خواهد داد.»