.
.
.

کاخ سفید: برای توافق اتمی ایران باید تصمیم‌های دشوار بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا می گوید که برای دست یابی به توافق اتمی با ایران، تهران باید تصمیم‌های دشوار بگیرد و تعهدهای مهم بدهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، شامگاه دوشنبه 13 ژوئیه گفت که مذاکرات بر سر پرونده اتمی ایران در وین شاهد «پیشرفت واقعی» بود اما اختلافات همچنان پابرجا است.

جاش ارنست از امکان ادامه مذاکرات تا پس از روز دوشنبه سخن گفت.

او ادامه داد که مذاکره کنندگان «پیشرفت واقعی داشتند... اما مسائل حل نشده ای باقی مانده است.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: «اگر مذاکرات همچنان مفید باشد، تیم مذاکره کننده آمریکا در وین باقی خواهد ماند.»

او گفت: «ایران باید در این زمینه تصمیم های دشوار بگیرد و تعهدات مهمی بدهد.»

پیش از این محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران احتمال دست یابی به توافق هسته ای تا پایان دوشنبه 13 ژوئیه را بعید دانسته بود و گفته بود که احتمال دارد توافق فردا (سه شنبه) حاصل شود.

شامگاه جمعه کری از حل و فصل «برخی مسائل باقی مانده» در جلساتی سخن گفته بود که در «فضایی سازنده» برگزار شد.

از چندی پیش تهران تاکید می کند که باید همه تحریم ها، به صورت فوری پس از امضای توافق لغو شود. تحریم های تسلیحاتی از جمله تحریم هایی هستند که ایرانی ها خواهان لغو آن هستند.

غربی ها با وجود اقرار به این که هر کشوری برنامه تسلیحات کلاسیک دارد، اما لغو تحریم تسلیحاتی ایران را در این مرحله با توجه به اوضاع منطقه و درگیر بودن ایران در برخی از تنش ها از جمله در عراق و سوریه، سخت می بینند.

اختلافی نیز بر سر چگونگی لغو تحریم ها و همچنین بازرسی از مراکز نظامی ایران و مدت زمان توافق وجود دارد.

روز پنجشنبه تنش لفظی میان مذاکره کنندگان بالا گرفت و هر کدام طرف مقابل را به عدم اتخاذ تصمیم های لازم متهم کرد.

روز شنبه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران موضعی تندتر گرفت و در سخنانی در حضور دانشجویان در تهران خواستار مقابله با ایالات متحده شد.

بدین ترتیب مشخص نیست که آیا مذاکره کنندگان بار دیگر مهلت دست یابی به توافق هسته ای را که پیشتر شامگاه 13 ژوئیه اعلام شده بود، تمدید خواهند کرد یا نه.

گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، از 20 ماه گذشته مذاکراتی با ایران را آغاز کرد که بارها موعد نهایی مشخص شده برای آن تمدید شد.

توافق نهایی که قرار است دو طرف به آن دست یابند، در پی آن است تا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین کند و در مقابل، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

در لوزان سوئیس دو طرف به تفاهمنامه ای دست یافتند که چارچوب توافق نامه نهایی را مشخص می کند. برپایه این تفاهمنامه ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین شد. این ضرب الاجل ابتدا تا یک هفته تمدید شد.

اما در روز 7 ژوئیه پس از آن که طرف ها به نتیجه نهایی نرسیدند، مهلت دست یابی به توافق را تا 10 ژوئیه تمدید کردند. اکنون نیز بار دیگر ضرب الاجل سه روز تمدید و قرار شد که مذاکرات تا 13 ژوئیه ادامه یابد.