.
.
.

اسرائیل زندانی جهاد اسلامی را پس از اعتصاب غذا آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات اسرائیلی بامداد روز یکشنبه 12 ژوئیه یکی از اعضای یک گروه شبه نظامی فلسطینی را پس از 11 ماه زندان و 56 روز اعتصاب غذا ، آزاد کردند.

خضر عدنان که از اعضای جهاد اسلامی است بامداد یکشنبه در پست کنترل بین ساحل غربی و اسرائیل تحویل مقامات فلسطینی شد که آنها وی را از آنجا برای معاینه پزشکی به بیمارستان شهر جنین منتقل کردند. خضر عدنان بارها توسط اسرائیلی ها دستگیر و زندانی شده است.

تصمیم برای آزادی این زندانی 29 ماه ژوئن به این شرط صورت گرفت که وی به اعتصاب غذای خود پایان دهد. عدنان اولین بار توجه بین المللی را با اعتصاب غذای 66 روزه ای که در فوریه 2012 پایان یافت به خود جلب کرد.

وی تحت یک روش جنجالی اسرائیلی به نام "بازداشت اداری" زندانی شده بود. این روش به اسرائیل اجازه می دهد که بازداشتیان را برای مدت نامحدود و به بهانه های امنیتی در زندان نگهدارد. این پروسه بازداشت کردن فلسطینیان می تواند براساس مدارک یا تصمیمات سری مقامات باشد که قوانین اسرائیل این مقامات را ملزم نمی کند که طی زمان معینی اتهامی به زندانی وارد و یا مورد محاکمه قرار دهد.

عدنان 6 سال را تحت همین روش "بازداشت اداری" در زندان های اسرائیل گذرانده است. این دهمین بار زندانی بودن وی بود و بدون اینکه ظاهرا اتهامی به وی وارد کرده باشند.

گروه شبه نظامی مورد بحث، عدنان را رهبر جهاد اسلامی فلسطین در ساحل غربی رود اردن معرفی می کند. این گروه شبه نظامی توسط ایران حمایت مالی و تسلیحاتی می شود. اسرائیل این گروه را متهم می کند که شماری از شهروندان این کشور را در عملیات های انتحاری و حملات راکتی خود به قتل رسانده است.

عفو بین الملل در سال 2012 گزارشی منتشر کرد که اسرائیل با به کاربردن این روش خود ساخته "بازداشت اداری" مرتکب نقض حقوق بشر در مناطق فلسطینی می شود. این اقدام اسرائیل جلوی هرگونه فعالیت مسالمت آمیز را در مناطق اشغالی گرفته است.

عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه زندانیانی شد که تحت این روش زندانی شده اند.

به گزارش سازمان های مدافع حقوق بشر، بیش از 500 شهروند فلسطینی تحت این روش خودساخته اسرائیلی در زندان های این کشور بدون اتهام و محاکمه زندانی هستند.