.
.
.

کری: مذاکرات اتمی با ایران نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه 9 ژوئیه اعلام کرد که در صورت عدم اتخاذ «تصمیم های دشوار»، آماده است که مذاکرات اتمی با ایران را به پایان برساند. او تاکید کرد که این مذاکرات نمی تواند تا ابد ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری که در وین سخن می گفت، اظهار داشت: «در صورتی که تصمیم های دشوار گرفته نشود، ما آمادگی کامل داریم تا این مذاکرات را متوقف کنیم.».

او با بیان این که «مذاکرات تا ابد ادامه نخواهد یافت» در عین حال یادآور شد که «خواهان توافقی با شتاب نیست.»

از سویی کاخ سفید آمریکا اعلام کرد «تا زمانی که پایبندی حقیقی از سوی ایران و قدرت های جهانی برای حل و فصل مسائل باقی مانده وجود داشته باشد، مذاکرات می تواند ادامه یابد.»

در همین حال لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه گفت که مذاکرات میان ایران و گروه 1+ 5 در تلاش برای دست یابی به توافق هسته ای، «امشب ادامه خواهد یافت.»

پیش از این سرگئی ریباکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرده بود که احتمال دارد طی چند ساعت آینده، ایران و قدرت های جهانی به توافقی دست یابند که فعالیت های هسته ای تهران را محدود کند.

ریباکوف در حاشیه نشست سران مجموعه «بریکس» برای اقتصادهای در حال رشد در شهر اوفا در روسیه گفت: «من انتظار هر چیزی دارم.. حتی انتظار آن را دارم که طی دو ساعت آینده توافقی منعقد شود.»

اما یک مسئول ایرانی به شبکه تلویزیونی پرس تی وی گفت که بعید است بتوان شامگاه پنجشنبه به توافقی دست یافت.

از سویی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از تلاش های روسیه به خاطر تلاش هایش برای انعقاد توافق اتمی میان ایران و گروه 1+5 تقدیر کرد.

روحانی در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت :«می خواهم از روسیه به خاطر تلاش هایش برای دست یابی به توافق اتمی تشکر کنم.»

از سویی سخنگوی کرملین اعلام کرد پوتین در گفت و گو با پوتین ابراز امیدواری کرده است که بتوان به زودی به توافق دائمی بر سر برنامه اتمی تهران دست یافت.

گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، از 20 ماه گذشته مذاکراتی با ایران را آغاز کرد که بارها موعد نهایی مشخص شده برای آن تمدید شد.

توافق نهایی که قرار است دو طرف به آن دست یابند، در پی آن است تا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین کند و در مقابل، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

در لوزان دو طرف ضرب الاجلی تا 30 ژوئن به منظور دست یابی به توافق جامع در وین را تعیین کردند. این ضرب الاجل تا یک هفته تمدید شده است و قرار است مذاکرات جاری در وین تا 7 ژوئیه ادامه داشته باشد. اما به دلیل به نتیجه نرسیدن گفت و گوها، بار دیگر ضرب الاجل تا 10 ژوئیه تمدید شد.