.
.
.

شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه پیشین سعودی درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه سعودی اعلام کرد که شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه پیشین این کشور درگذشت. سعودی اعلام کرد که شاهزاده سعود الفیصل مرد سیاست و انسانیت در ایالت لس آنجلس آمریکا درگذشت.

پادشاهی سعودی پنجشنبه 9 ژوئیه، درگذشت شاهزاده سعود الفیصل مرد سیاست و انسانیت را اعلام کرد. او در شهر لس آنجلس آمریکا جان خود را در سن 75 سالگی از دست داد. او 40 سال از عمر خود را در سمت وزیر امور خارجه سعودی بود و 15 سال را به تحصیل گذرانده بود.

شاهزاده سعود الفیصل، کهنه‌کارترین دیپلمات بین المللی به شمار می آمد. او یک روز پیش از سالگرد اعلام تاریخی «ممنوعیت» صادرات نفت به ایالات متحده آمریکا توسط پدرش ملک فیصل بن عبد العزیز درگذشت. بسیاری از کشورهای عربی با این تصمیم که در واکنش حمایت آمریکا از اسرائیل در جنگ اکتبر گرفته شد، همراهی کردند.

سعود الفیصل سومین وزیر امور خارجه سعودی در دوره معاصر بود. او پس از پدرش فیصل بن عبد العزیز که در دو دوره 1349 تا 1380 هجری قمری و 1382 تا 1395 هجری قمری وزیر امور خارجه بود، به این سمت رسید. در میان این دو دوره، ابراهیم السویل از سال های 1380 تا 1382 وزیر امور خارجه سعودی بود. شاهزاده سعود الفیصل از سال های 1395 تا 1436، وزارت امور خارجه سعودی را به مدت بیش از 40 سال بر عهده داشت.

شاهزاده سعود الفیصل مدرک کارشناسی خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه پرینستون در ایالت نیوجرسی آمریکا در سال 1963 کسب کرد. زندگی حرفه ای خود را به عنوان مشاور اقتصادی وزارت نفت و ثروت های زیر زمینی سعودی آغاز کرد. پس از آن به شرکت عمومی نفت و معدن (پترومین) منتقل شد و مسئولیت دفتر روابط نفتی را در دست گرفت. این دفتر بر روابط میان وزارت نفت و شرکت پترومین نظارت می کرد. در سال 1970 شاهزاده سعود الفیصل به سمت معاون مدیر شرکت پترومین در امور برنامه ریزی منصوب شد. تا پس از آن در سال 1971 به سمت مدیرکل وزارت نفت و ثروت های زیر زمینی برسد. بعد از آن طی فرمانی ملوکانه به سمت وزیر امور خارجه منصوب شد. منصوب شدنش به این سمت پس از درگذشت پدرش شاهزاده فیصل بن عبد العزیز صورت گرفت که در آن واحد هم پادشاه بود و هم وزیر امور خارجه.

سعود الفیصل که اخیرا بیماری «پارکینسون» او را از پا انداخته بود، علاوه بر زبان مادری اش که عربی است، بر هفت زبان مسلط بود. او در اکثر کنفرانس های خبری به زبان عربی افتخار می کرد و به آن سخن می گفت. او همواره در مشورت ها و مذاکرات خود از عروبت خود دفاع می کرد و برای آن می جنگید.

شاهزاده سعود الفیصل درگذشت و پشت سر خود میراثی سیاسی و فرهنگی بر جای گذاشت که سعودی ها به آن افتخار می کنند. او اکنون به نمادی تبدیل شده است که هرکس بخواهد از سیاست سخن بگوید، نام او را بر زبان می آورد.

سعود الفیصل که دوره سه پادشاه وزیر امور خارجه سعودی بود درگذشت. حضور او در وزارت امور خارجه در دوره ملک خالد بن عبد العزیز آغاز شد و در دوره خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبد العزیز به پایان رسید. ملک سلمان سرانجام با درخواست او برای کناره گیری از سمتش موافقت کرد. آخرین جمله ای که پس از آن بر زبان آورد این بود: «همواره خادم امین باقی خواهم ماند.»

فرزندان شاهزاده سعود الفیصل عبارتند از: محمد، خالد، فهد، هیفاء، لما و ریم.

به طور حتم درگذشت شاهزاده سعود الفیصل سخنی گذرا نیست زیرا او شخصیتی عادی نبود. هواپیمایش که غیبتش را درک خواهد کرد، شاهدی بر فعالیت های او خواهد بود. همچنین همکاران و همراهان او در طول دوره حرفه ای اش، به طور حتم چندین جلد از اطلاعاتی را منتشر خواهند کرد که از دوره فعالیت او مستند کرده اند؛ فعالیت هایی که از نزدیک شاهدش بودند.

برجسته ترین چیزی که شاهزاده سعود الفیصل به آن توصیف شد، آن چیزی بود که عمرو موسی دبیرکل پیشین اتحادیه عرب گفت: «او مدرسه دیپلماسی عاقلانه و موضع گیری های قاطع و مستحکم بود. هنگامی که موضع گیری نیاز به قدرت داشت، قدرتمند بود. هنگامی که نیاز به موضعی انسانی بود، انسان بود. هنگامی که به موضع دیپلماتیک نیاز بود، دیپلمات بود. هنگامی که نیاز به کارشناس وجود داشت، او کارشناس بود.»