.
.
.

امارات و آمریکا سایت ضد داعش تاسیس کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو کشور امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا برای مبارزه با تبلیغات اینترنتی داعش در فضای مجازی اقدام به تاسیس یک سایت اینترنتی به نام "صواب" کردند.

با وجود واکنش سریع کشورهای منطقه به خطر نظامی دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، و تشکیل ائتلاف برای مبارزه با آن، برخورد با این گروه تروریستی در فضا مجازی تاکنون مورد توجه اساسی قرار نگرفته بود.

اما برای جبران این کمبود، یک مرکز جدید ضد تروریستی در شهر ابوظبی، پایتخت کشور امارات تاسیس شده تا در کنار ائتلاف نظامی ضد داعش وارد عملیات مجازی شود.

سایت "صواب" که با همکاری مشترک وزارت امور خارجه امارات و آمریکا پایه ریزی شده، کار خود را روز چهارشنبه 8 ژوئیه در ابوظبی آغاز کرد.

در یک بیانیه مشترک، دکتر انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات و ریچارد استنگل، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کردند: "مرکز صواب از ابزارهای مجازی برای پشتیبانی از نیروهای ائتلاف، مبارزه با تبلیغات مجازی داعش، و منعکس کردن نظرات میانه رو و معتدل در منطقه استفاده می کند."

استنگل، که هم اکنون در کشور امارات بسر می برد، بارها در مصاحبه های خود گفته است که جنگ با داعش فقط "در میدانهای جنگی صورت نمی گیرد، بلکه در میدانهای اطلاعاتی نیز باید دنبال شود."

بر اساس تحقیقات موسسه "بروکینگ"، 46 هزار حساب تویتری، در 4 ماه آخر سال 2014، از داعش طرفداری می کردند. اما به تخمین مرکز صواب این رقم به 90 هزار حساب تویتری می رسد.

فعالیت سازمان یافته و موثر داعش در فضای مجازی، امکان جذب ماهانه 3400 عضو را به این گروه تروریستی داده است.

در این بیانیه آمده است: "مرکز صواب، با استفاده از سایتهای اجتماعی موازی، و برای مقابله با تلاشهای تبلیغاتی داعش، دست به برنامه های مسجینگ تعاملی خواهد زد."