.
.
.

جنگجویان کُرد داعش را از 11 روستای الرقه بیرون راندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیده بان حقوق بشر سوریه سه شنبه 7 ژوئیه اعلام کرد که نیروهای واحدهای حمایت از خلق کُرد، شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را از 11 روستا در شمال شرق الرقه بیرون راندند.

گروه داعش الرقه را پایتخت خلافتی به شمار می آورد که آن را در مناطق تحت تصرف خود در سوریه و عراق اعلام کرده است.

نیروهای کُرد در عملیات خود از پشتیبانی هوایی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا برخوردار بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که حملات گسترده هوایی جنگنده های ائتلاف بین الملل و درگیری ها بر روی زمین، به کشته شدن دستکم 78 تن از شبه نظامیان داعش از روز یکشنبه تا کنون انجامیده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه افزوده است که شبه نظامیان داعش همچنان کنترل شهرک عین عیسی واقع در 50 کیلومتری شمال شرق شهر الرقه را در دست دارند. شبه نظامیان داعش روز دوشنبه در عملیاتی، داعش را از واحدهای حمایت از خلق کُرد باز گس رفته بودند.

واحدهای حمایت از خلق کُرد که از حمایت مجموعه هایی از مخالفان مسلح مخالف حکومت سوریه برخوردار هستند، در چند هفته گذشته، دستاوردهای قابل توجهی در مقابل شبه نظامیان داعش داشتند. آن ها موفق شدند 15 ژوئن این شبه نظامیان را از شهر تل ابیض بیرون برانند و پس از آن 23 ژوئن، شهرک عین عیسی را به کنترل خود در آوردند. اما سرانجام دوشنبه شبه نظامیان داعش بار دیگر عین عیسی را تصرف کردند.

با وجود این که واحدهای حمایت از خلق کُرد به عنوان نیرویی تاثیر گذار علیه داعش خود را نشان دادند، اما تاثیرشان در مناطقی که کُرد نشین نیستند، کمتر است.

ایالات متحه آمریکا در تلاش است مخالفانی از حکومت سوریه را که میانه رو به شمار می آورد، برای جنگ با گروه داعش مجهز کرده و آموزش دهد. اما وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که تلاش ها در این مسیر کند تر از انتظار پیش می رود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه گفت که ایالات متحده تلاش بیشتری برای آموزش و مسلح سازی مخالفان اسد صورت خواهد داد.