فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سیسی: تندروها می‌خواستند ولایت اسلامی در سینا برپا کنند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  عبدالفتاح سیسی رئیس جههوری مصر شنبه 4 ژوئیه گفت تندروهایی که هفته گذشته نیروهای ارتش و پلیس را در شمال شبه جزیره سینا مورد حمله قرار دادند، در پی برپایی ایالاتی اسلامی بودند اما ارتش با آن ها مقابله و به آن ها «تلفات غیر منتظره ای» تحمیل کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، سیسی در جمع شماری از افسران و سربازان ارتش در جریان سفر اعلام نشده اش به شمال سینا سخنرانی می کرد. این سفر چند روز پس از درگیری های شدید در این منطقه میان نیروهای ارتش و شبه نظامیان گروه ولایت سینا وابسته به گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در دو شهر شیخ زوید و رفح صورت گرفته است.

  ارتش اعلام کرد که در درگیری های روز چهارشنبه، 17 تن از نیروهایش کشته شدند در حالی که موفق شد بیش از 100 شبه نظامی تندرو را بکشد. منابع امنیتی روز جمعه اعلام کردند نیروهای امنیتی در حال پاکسازی منطقه، جنازه چهار سرباز دیگر را پیدا کرد.

  سیسی در این سفر برای نخستین بار از زمان رسیدن به مقام ریاست جمهوری در سال گذشته، لباس نظامی به تن کرده بود. او وزیر دفاع بود اما پس از آن به منظور نامزدی برای پست ریاست جمهوری، استعفا داده بود. برپایه قانون اساسی مصر سیسی هم اکنون فرمانده عالی نیروهای مسلح است.

  سیسی در سخنان روز شنبه خود، نظام محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر که از اعضای گروه اخوان المسلمین است را نظامی «دینی فاشیستی» توصیف کرد و گفت که پیام تندروها این بود: «ما ... پس از دو سال (از برکناری مرسی) می خواهیم ولایت اسلامی در سینا اعلام کنیم و بدین منظور از زور استفاده خواهیم کرد.»

  او ادامه داد: «شما حجم تلفات را نمی توانید تصور کنید، تلفاتی که به اهل شر تحمیل شد که چهارشنبه این اقدام را انجام دادند.»

  سیسی شمار کشته شده های تندروها را 200 تن برآورد کرد.

  خبرگزاری رسمی الشرق الاوسط روز شنبه گزارش داد که «شمار نیروهای تکفیری کشته شده در سه روز گذشته به 205 تن می رسد.»

  دفتر ریاست جمهوری مصر در بیانیه ای اعلام کرد که سیسی در سفر خود، از پایگاه فرماندهی نیروهای مسلح در شمال سینا بازدید کرد و از اسلحه ضبط شده از تندروها و شماری دیگر از مواضع، دیدن کرد.

  عکس ها و فیلم های منتشر شده، همراهی محمود حجازی رئیس ستاد مشترک ارتش مصر را با سیسی نشان می دهد.

  منابع امینی گفته اند که در حملات جنگنده ها و هلیکوپترهای ارتش مصر در روز شنبه به جنوب شهر شیخ زوید، 25 مظنون به تندروی کشته شدند. این منابع افزودند که جنگنده های ارتش، شماری از انبارهای اسلحه، مواد منفجره و دو خودروی وابسته به تندروها را منهدم کردند.

  این گزارش افزوده است که نیروهای مرزبانی مصر موفق شدند حدود نیم تن مواد منفجره را در یکی از تونل های میان مصر و نواره غزه فلسطین، کشف و ضبط کنند.

  سیسی روز شنبه از مردم سینا نیز تشکر کرد و گفت آن ها بیش از هرکس دیگر هزینه پرداخت می کنند.

  تبلیغات