فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس جمهوری تونس وضعیت فوق‌العاده در کشور اعلام کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  الباجی قائد السبسی رئیس جمهوری تونس روز شنبه 4 ژوئیه در این کشور، برقراری وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

  این اقدام بدین منظور یک هفته پس از حمله توسط یک اسلامگرای تندرو به گردشگران خارجی در شهر سوسه صورت گرفته که دستکم 38 کشته برجای گذاشت.

  اعلام وضعیت فوق العاده برای جلوگیری از هرگونه حملات احتمالی در حالی صورت می گیرد که دموکراسی تازه متولد شده در تونس از سوی گروه های اسلامگرای تندرو، در معرض تهدید قرار می گیرد.

  وضعیت فوق العاده به طور موقت به دولت اختیارات بیشتر و به ارتش و پلیس نفوذ بزرگتری می دهد و همچنین مانع از برگزاری هرگونه تجمع یا تظاهرات اعتراض آمیز می شود. وضعیت فوق العاده برای ارتش این امکان را به وجود می آورد تا در شهرها مستقر شود.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، السبسی در نطقی تلویزیونی خطاب به مردم تونس گفت: «ادامه وجود تهدیدها کشور را در وضعیت نوعی از جنگ خاص قرار می دهد. باید تمام امکانات کشور را برای مقابله با این تهدیدها به کار گرفت و اقدامات لازم را اتخاذ کرد.»

  او ادامه داد که پیشروی تروریسم در کشورهای منطقه، اوضاع اقلیمی و تهدیدهای حقیقی که کشور را احاطه کرده، باعث شده که تصمیم به اعلام وضعیت فوق العاده بگیرد.

  حمله جمعه گذشته به هتل سوسه چند ماه پس از حمله به موزه بارودو در پایتخت تونس روی می دهد که ماه مارس گذشته صورت گرفت. اینها بدترین حملات مسلح در تاریخ معاصر تونس به شمار می آید و تهدیدی واقعی برای صنعت گردشگری حیاتی برای این کشور تشکیل می دهد.

  مسئولان تونسی می گویند سه مسلحی که در این دو حمله دست داشتند، به طور همزمان در اردوگاه های جهادی ها در لیبی آموزش دیده اند. در این کشور نزاع دو دولت بر سر قدرت فرصت را برای گروه های اسلامگرای تندرو به وجود آورده تا دستاوردهای بیشتری کسب کنند.

  رئیس جمهوری تونس هشدار داد در صورت تکرار حملات مشابه دیگر «کشور فرو خواهد پاشید.»

  او گفت: «تونس عزیز در شرایط سخت و استثنایی به سر می برد. شرایط استثنایی اقدام هایی استثنایی می طلبد.»

  او از تونسی ها خواست با یکدیگر متحد شده و در «این موقعیت حساس که کشور با خطر مواجه است» اختلاف ها را کنار بگذارند.

  تونس سال گذشته وضعیت فوق العاده را سه سال پس از اعلام آن در روزهای اعتراضات فراگیر علیه نظام زین العابدین بن علی رئیس جمهوری سابق این کشور در سال 2011، لغو کرد.

  به منظور مقابله با پرورش و جذب تندروها، دولت تونس اعلام کرد 80 مسجد را که به شکل غیر قانونی فعالیت می کنند و پیام هایی تندرو نشر می دهند، خواهد بست.

  مقام های تونسی بر این باورند که گروه انصار الشریعه، مسئول برنامه ریزی به هتل امپریال مرحبا در شهر ساحلی سوسه را بر عهده دارد. این در حالی است که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، مسئولیت حمله سوسه را بر عهد گرفته است.

  این حمله هزاران گردشگر را به ترک تونس وا داشت، مساله ای که انتظار می رود زیانی نیم میلیارد دلاری به صنعت گردشگری این کشور وارد کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران