.
.
.

فرار ده‌ها تن از نیروهای داعش از لیبی به مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نظامی لیبی روز شنبه 4-7-2015 از فرار ده ها تن از شبه نظامیان مسلح داعش در لیبی به سوی مرزهای مصر خبر دادند.

به گزارش العربیه، دکتر صلاح الدین عبدالکریم مشاور نظامی لیبی، در گفت و گویی بار روزنامه فرامنطقه ای شرق الاوسط، گفت: «بر اثر در گیری میان ارتش لیبی و تروریست ها در شهر «درنه» لیبی طی دو ماه گذشته، ده ها تن از نیروهای مسلح داعش از مرزهای مشترک زمینی و دریایی وارد خاک مصر شده اند».

مشاور نظامی لیبی در بخشی از این گفت وگو در باره احتمال اینکه مواد منفجره ای که در حملات تروریستی اخیر در مصر استفاده شد، از لیبی به مصر انتقال داده شدند، گفت: «بعید نمی دانم؛ ما در مقابل یک شبکه تروریستی گسترده ای قرار گرفته ایم که از سوریه و عراق تا لیبی و مصر امتداد دارد و اعضای آن همدیگر را کمک می کنند و تجربه های تروریستی، آموزش سلاح و تربیت بمب گذاران انتحاری را با یکدیگر در میان می گذارند».

در همین حال در یک حمله انتحاری توسط خودروی بمب گذاری شده ای در شهر«درنه» واقع در شرق لیبی شش نفر کشته و دست کم 15 نفر زخمی بر جای گذاشت که شماری از آن ها زن و کودک هستند.

به گزارش منابع خبری لیبی عامل انتحاری خودروی بمب گذاری شده را در میان انبوه جمعیت در منطقه شیحا در جنوب شهر درنه منفجر کرد.

همزمان با این حمله انتحاری، شهر«درنه» شاهد درگیری شدیدی میان شبه نظامیان مسلح وابسته به «شورای مجاهدین درنه» و گروه داعش بوده است.

از زمان سقوط حکومت معمر قذافی رهبر پیشین لیبی در سال 2011 میلادی، این کشور صحنه درگیری های خونینی بوده است به طوری که ثبات سیاسی، فعالیت های اقتصادی و تجارت این کشور تحت تاثیر ناآرامی ها کنونی به شدت آسیب دیده است.

گروه های اسلامگرای تندرو در حال حاضر بخش های وسیعی از این کشور را در تصرف خود دارند.